ZADZWOŃ: 42 230 50 60
NAPISZ: kontakt@danenergy.pl

Akcja „Mój elektryk” – kto może dostać dofinansowanie?

Samochody elektrycznie to już nie tylko nowinka technologiczna – to prawdziwa przyszłość motoryzacji! Ich użytkownicy mogą cieszyć się sporą ilość przywilejów, a dodatkową korzyścią jest program „Mój elektryk”, który oferuje dopłaty do zakupu tych niezwykłych pojazdów. Kto może dostać dofinansowanie oraz na jaką jego wysokość można liczyć?

 

Czym jest program „Mój elektryk”?

„Mój elektryk” to program rządowego dofinansowania aut elektrycznych, którego celem popularyzacja ekologicznych modeli z napędem bezemisyjnym. Szacuje się, że ich sprzedaż dzięki akcji wzrosła nawet o 140%! To wielkie ułatwienie dla tych, którzy chcą poruszać się pojazdami przyjaznymi środowisku, a których odstrasza niekiedy ich wysoka cena. 

To początek zmian, które ułatwić mają elektryfikację transportu, a przez to zmniejszenie spalin przedostających się do atmosfery i poprawę jakości powietrza. Budżet całej akcji, zaplanowanej przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, wynosi już 700 milionów złotych!

 

Ile wynosi dofinansowanie do elektryka?

Program „Mój elektryk” to nie tylko ulga dla środowiska, ale także dla portfela konsumentów. Ile więc wyniesie kwota dofinansowania? Standardowa stawka dla aut elektrycznych liczyć będzie 18 750 złotych. Więcej otrzymają posiadacze Karty Dużej Rodziny, których dofinansowanie wzrośnie odpowiednio o 8 250 złotych do kwoty 27 000 złotych.

 

Kto może ubiegać się o dofinansowanie na auto elektryczne?

Akcja dofinansowania elektryków pierwotnie przeznaczona była wyłącznie dla osób fizycznych, które kupić chcą nowe auto elektryczne. Obecnie jednak program został rozszerzony, a o udział ubiegać mogą się także przedsiębiorstwa, samorządy, fundacje, stowarzyszenia czy instytuty badawcze. 

Wszyscy uczestnicy otrzymać mogą dofinansowanie na samochody osobowe, dostawcze oraz te należące do kategorii L. Warto pamiętać, że w przypadku pojazdów dostawczych kwota dotacji może wynieść nawet do 50 000 zł lub do 70 000 zł.

 

Na jakie auta elektryczne można otrzymać dofinansowanie?

Przede wszystkim akcja „Mój Elektryk” przeznaczona jest dla pojazdów wyposażonych w napęd elektryczny lub wodorowy. To główny warunek, który należy spełnić. Jakie są pozostałe?

  • Pojazd musi być fabrycznie nowy.
  • Maksymalny koszt pojazdu nie powinien przekraczać 225 tys. zł (ten wymóg nie dotyczy osób z Kartą Dużej Rodziny).
  • Samochód musi należeć do jednej z wymienionych kategorii: M1, M2, M3, N1, L1e, L2e, L3e, L4e, L5e, L6e, L7e.
  • Przez okres dwóch kolejnych lat auto musi pozostać w rękach osoby, która otrzymała dofinansowanie. Sprzedaż samochodu w tym okresie będzie równoznaczna ze zwrotem przyznanej dotacji.

Dzięki programowi „Mój Elektryk” zakup wymarzonego auta wyposażonego w napęd elektryczny staje się dużo prostsze, a dzięki temu na polskich ulicach możemy spotkać coraz więcej tego rodzaju, przyjaznych dla środowiska samochodów. Jeśli planujesz zakup takiego pojazdu, to warto złożyć stosowny wniosek i skorzystać z akcji!