ZADZWOŃ: 42 230 50 60
NAPISZ: kontakt@danenergy.pl

Bufor do pompy ciepła – co to jest i jakie pełni funkcje?

Ekologiczne i energooszczędne ciepło oferowane przez pompy ciepła sprawia, że to rozwiązanie coraz chętniej wybierane przez Polaków w celu ogrzewania domu. Składa się na nią jednak wiele elementów, których działanie warto poznać, zanim zdecydujemy się na inwestycję. Dzisiaj omawiamy bufor do pompy ciepła, który pełni w instalacji funkcję magazynu ciepła. Czym jest i jak działa?

Bufor do pompy ciepła to nic innego, jak dobrze zaizolowany zbiornik wypełniony wodą, który działa jako magazyn ciepła. Podobne rozwiązania spotyka się nie tylko w ekologicznych instalacjach, ale także w tych wykorzystujące kotły na gaz czy paliwa stałe. Jakie jest jednak dokładnie jego zadanie i dlaczego jest nieodzownym elementem instalacji?

Co to jest bufor pompy ciepła?

To jedno z najważniejszych urządzeń w całej instalacji. Znajduje się pomiędzy samą pompą ciepła a odbiornikami, które dystrybuując ciepłą wodę i przechwytując oraz ponownie podgrzewając tę zimną. Odpowiednia izolacja magazynu oraz warstwowe ułożenie płynu sprawia, że krążąca w obiegu woda może jak najdłużej utrzymać swoją optymalną temperaturę. 

Dopiero gdy ta spadnie poniżej pewnego oczekiwanego poziomu, pompa ciepła zostaje ponownie uruchomiona. Odpowiednie działanie nowoczesnego bufora sprawia więc, że instalacja może zaoszczędzić więcej energii.

Właściwości buforu pompy ciepła

Tak jak wszystkie urządzenia, również bufory do pompy ciepła różnić się mogą pod względem rozmiarów, dodatkowego wyposażenia czy pojemności. Zwykle przybierają postać pojemników mieszczących w sobie od 100, 500 do nawet 1000 litrów wody, a ich rozmiar należy dopasować do wymagań danego budynku. 

Jakie funkcje pełni bufor do pompy ciepła?

No dobrze, ale dlaczego jednak obecność bufora jest tak ważna w samej instalacji? Dzięki niemu możliwe jest nie tylko jego prawidłowe działanie, ale także oszczędność energii. Co należy do jego obowiązków?

  • Stabilizacja pracy pompy ciepła,
  • dbanie o odpowiedni zład wody w instalacji,
  • magazynowanie energii cieplnej,
  • ograniczenie uruchomień sprężarki i przez to – jej zużycia,
  • zapewnienie przepływu wody w instalacji.

Jak dobrać bufor do pompy ciepła?

W jaki sposób zdecydować się na odpowiedni bufor pompy ciepła? Należy przede wszystkim określić zapotrzebowanie budynku na ciepło. Im będzie większe, tym więcej wody potrzebować będziesz do jego ogrzania. Warto także wziąć pod uwagę ilość godzin, na które wystarczyć ma zgromadzone ciepło. Warto także przemyśleć, czy mamy w swoim budynku odpowiednią ilość miejsca na duży zbiornik!

Bufor do pompy ciepła to nieodłączna część instalacji. Może przybierać różnorodne rozmiary – w zależności, czy spełnia jedynie swoje podstawowe funkcje, czy także działa jako magazyn energii. Nie ulega jednak wątpliwości, że warto postawić na wydajne urządzenie wysokiej jakości, które dbać będzie o prawidłową pracę całej inwestycji.