Wokół inwestycji w fotowoltaikę na przestrzeni lat narosło wiele mitów. Nie ma się co dziwić – mają one związek z jej olbrzymią popularnością w Polsce. Że nie działa zimą, że jest niewydajna… z wieloma rozprawialiśmy się już na łamach naszego bloga. Wraz ze zmianami rozliczeń pojawił się jednak kolejny, a z nim pytanie: czy fotowoltaika jest opłacalna w 2022? Dzisiaj udowadniamy, że nie ma się o co martwić!
Ostatnie kilka lat było świadkami gwałtownego wzrostu popularności fotowoltaiki. Panele produkujące darmową energię ze słońca stały się codziennym widokiem na okolicznych domach, sklepach czy fabrykach. Nie ma w tym nic dziwnego – wraz z rosnącymi w zastraszającym tempie cenami energii, instalacje tego typu stawały się jeszcze bardziej kuszące. Dość powiedzieć, że liczba prosumentów podwoiła się od stycznia 2021 do stycznia 2022, a dzisiaj przekracza już okrągły milion. Pojawia się jednak pytanie: czy fotowoltaika jest opłacalna w 2022 i 2023 roku?
Co ma wpływ na opłacalność fotowoltaiki?
Instalacja fotowoltaiczna zawsze będzie się opłacać – produkuje w końcu darmową energię ze słońca. Zmieniać się może czas, w którym inwestycja się zwróci i skala tej opłacalności. Warto pamiętać, że mimo zmian w rozliczeniach, instalacja fotowoltaiczna w Polsce to nadal opłacalna inwestycja – zwraca się bowiem spokojnie jeszcze w czasie gwarancji! Co jednak wpływa na skalę opłacalności?
- Poziom autokonsumpcji,
- koszt instalacji,
- wydajność instalacji,
- ceny energii elektrycznej,
- dostępne dotacje.
To elementy, które mają największy wpływ na opłacalność fotowoltaiki w 2022 roku. Warto dobrze przeanalizować każdy z nich, zanim zdecydujemy się na inwestycję.
Czy fotowoltaika jest opłacalna w 2022 roku – nowy system rozliczeń
Jak działa ten nowy system rozliczeń, o którym tyle słyszymy i czy należy się go bać? Określany jest mianem “net-billing”. Cóż to znaczy? Działa on w ten sposób, że nadwyżka produkowanej energii sprzedawana jest wprost do sieci, a ewentualne niedobory należy z tej sieci odkupić. Są jednak na to pewne sposoby – na przykład magazynowanie energii.
Od 1 lipca 2022 r. do 30 czerwca 2024 r. nadwyżki energii będą rozliczane według średniej ceny rynkowej energii elektrycznej z poprzedniego miesiąca kalendarzowego. Po 1 lipca 2024 r. cena zakupu energii z instalacji ma być ustalana według ceny giełdowej godzinowej na rynku dnia następnego.
Czy fotowoltaika jest opłacalna w 2022 roku
Jak to jest więc z tą opłacalnością? Z pewnością warto mieć na uwadze, że instalacja jest tym bardziej opłacalna, im większa jest autokonsumpcja gospodarstwa domowego. Dostosowana do wydajności samego systemu, niezależnie od sposobu rozliczeń, może przynieść tylko i wyłącznie zyski.
I chociaż w poprzednim systemie odpustów instalacja zwracała się bardzo szybko (nawet w 5-7 lat), to i net-billing potrafi zaoferować szybką stopę zwrotu (w przypadku instalacji domowych jest to około 10 lat). Wszystko zależy od cen prądu – im będą one wyższe, tym szybciej inwestycja się zwróci i pozwoli pozostawiać w portfelu okrągłą sumę przez kolejne lata swojego funkcjonowania. To brak strachu przed podwyżkami cen prądu, które nieuchronnie przed nami!
Czy fotowoltaika jest opłacalna w 2022 roku? Kolejnym argumentem są różnorodne dotacje, które mają zachęcić prosumentów do inwestowania w te ekologiczne źródła energii. “Mój Prąd 4.0”, “Czyste Powietrze” czy ulga termomodernizacyjna sprawiają, że fotowoltaika w 2022 staje się jeszcze bardziej opłacalna.
Fotowoltaika w 2022 roku – podusmowanie
Nie da się ukryć, że wbrew krążącym mitom, fotowoltaika w 2022 roku jest wciąż opłacalna. Zmiana systemu rozliczeń nie tylko zupełnie nie dotyka przedsiębiorców, ale i może mnieć niewielki wkład w finanse indywidualnych gospodarstw domowych – szczególnie tych, które skorzystają z dotacji i wyposażą się np. w magazyn energii. Wszystko to pozwala produkować niezależną, darmową i ekologiczną elektryczność wprost ze słońca. Oby ilość prosumentów stale rosła!