ZADZWOŃ: 42 230 50 60
NAPISZ: kontakt@danenergy.pl

Czym jest i do czego służy solar tracker?

Wszystkie osoby decydujące się na fotowoltaikę – darmową energię ze słońca – starają się umieścić swoje panele tak, by jak najbardziej były one wystawione na słońce. Czy wiesz jednak, że nie wszystkie muszą stać nieruchomo? Niektóre instalacje łączy tak zwany solar tracker, który pilnuje, by zawsze były ustawione pod optymalnym kątem do promieni słonecznych. Jak działa ta technologia i o ile może zwiększyć wydajność fotowoltaiki?

 

 Co to jest solar tracker?

Solar tracker jest takim rodzajem konstrukcji wspierającym panele fotowoltaiczne, który ma za zadanie znacząco poprawić ich wydajność. Jego zasada działania jest prosta – ma zadbać on o to, by urządzenia automatycznie ustawiało się w optymalnej pozycji względem słońca. Koniec z pracą instalacji wyłącznie w południe!

To ruchome elementy wykorzystujące siłowniki oraz specjalny sterownik, który korzysta z danych dostarczanych mu przez system GPS oraz czujniki światła. To niezależne systemy, które mają swoje indywidualne źródło zasilania. 

Wyróżnia się ruchome systemy jednoosiowe, które umożliwiają przemieszczanie paneli ze wschodu na zachód, oraz dwuosiowe – one dodatkowo umożliwiają ruch w osi północ-południe, jeszcze bardziej zwiększając elastyczność ogniw.

 

Wady i zalety solar trackerów

Czy warto decydować się na solar tracker? Jakie to rozwiązanie ma wady, a jakie zalety?

Zalety solar trackerów

Największą zaletą, którą niesie za sobą ten nowoczesny system, jest niewątpliwie zwiększenie wydajności instalacji fotowoltaicznej. Badania wskazują, że w skali roku jest ona wyższa nawet o 29-30%! 

Solar tracker ma również wpływ na czystość paneli, a przez to ich wytrzymałość. Ruch instalacji sprawia, że trudniej osadza się na niej kurz i inne zabrudzenia, a ta dłużej może pracować bez specjalnej konserwacji.

To jednak nie wszystko – ruchomość systemów paneli sprawia, że łatwiej można dostać się do potrzebnych części instalacji, by przeprowadzić naprawy czy przeglądy. To bardzo przydatna funkcja, która zwiększa wygodę obcowania z urządzeniami.

Wady solar trackerów

Jak wszystkie urządzenia, solar trackery mają również swoje wady. Pierwszą z nich jest z pewnością koszt, który zwiększa cenę inwestycji nawet o kilkanaście procent. Dlatego właśnie urządzenia te zwykle wykorzystywane są przez dużych inwestorów, którzy decydują się na rozległą instalację. Solar tracker to także zewnętrzne urządzenie mechaniczne, a to zwiększać może ryzyko awarii.

 

Kiedy warto zainstalować solar tracker?

Najczęstszym miejscem, w którym stosowane są solar trackery, jest farma fotowoltaiczna. Ona nastawiona jest przecież na maksymalizację wydajności, a obecność ruchomych systemów może podnieść ją nawet o kilkadziesiąt procent. W przypadku wielu inwestycji domowych nie jest ona zwykle konieczna.

Nie zmienia to jednak faktu, że gdy potrzebujemy większej wydajności, solar tracker może okazać się dobrym wyborem. Szczególnie jeśli wybrane miejsce na inwestycję nie jest szczególnie bogate w promienie słoneczne. Z pewnością jest to technologia, która będzie wciąż rozwijana – warto mieć ją na oku!