ZADZWOŃ: 42 230 50 60
NAPISZ: kontakt@danenergy.pl

Czym są baterie? Poznaj ich tajemnice!

Niewielkie pastylki, małe dyski czy duże i ciężkie prostokąty – baterie towarzyszą nam na każdym kroku. Wypełniają piloty, golarki, urządzenia audio, czy – pod postacią akumulatorów – większe urządzenia elektryczne. Jak odróżnić jedne od drugich, czy naprawdę są tak szkodliwe dla środowiska i tak naprawdę: czym są baterie? Dzisiaj odkrywamy ich tajemnice!

Co to jest bateria?

Definicja mówi jasno – baterie alkaliczne to nic innego, jak poważnie brzmiące pierwotne ogniwa galwaniczne, które nadają się wyłącznie do jednorazowego użytku. Co jednak odróżnia je od akumulatorów? Właśnie ta ostatnia cecha: akumulatory można ponownie naładować.

Zadanie baterii jest proste – ma wytwarzać energię elektryczną! Realizuje je w wyniku reakcji elektrochemicznej, podczas której przetwarza energię chemiczną na prąd. Jest układem złożonym z dwóch elektrod: dodatniej i ujemnej (katody i anody).

Czym są baterie i czy są niebezpieczne?

Z jednorazowymi bateriami wiąże się wiele kontrowersji, a jedną z najważniejszych jest zagrożenie ekologiczne, które wywołują zawarte w nich metale ciężkie. Są groźne zarówno dla zdrowia, jak i dla środowiska! Dane są alarmujące, ponieważ szacuje się, że w Polsce zużywa się nawet 240 milionów jednorazowych baterii rocznie

Sprawia to, że rokrocznie do środowiska przenikają zawarte w nich szkodliwe substancje, które nie ulegają rozpadowi. Czym są baterie, a raczej – co możemy znaleźć w ich środku?

  • Ołów. Niezniszczalny, trujący pierwiastek bardzo niebezpieczny dla ludzi. Zanieczyszcza środowisko wodne, jest źródłem wielu chorób (także umysłowych), uszkadza komórki nerwowe i powoduje powstawanie nowotworów.
  • Rtęć. Przedostanie się rtęci do organizmu może mieć katastrofalne skutki. Sieje spustoszenie w ośrodkowym układzie nerwowym.
  • Kadm. Toksyczny pierwiastek, który osadza się w płucach, jelitach czy wątrobie. Jest odpowiedzialny za zanik kości, mięśni, anemię czy impotencję.
  • Nikiel. Uszkadza błony śluzowe, wywołuje nowotwory w obrębie jamy ustnej czy płucach.
  • Lit. Sieje spustoszenie w płucach, może powodować uszkodzenia skóry czy najważniejszych układów organizmu.

To nie wszystkie związki, które możemy znaleźć w składzie baterii. Co możemy zrobić, by uchronić swoje zdrowie?

Jak ograniczyć zużycie baterii?

Olbrzymia produkcja baterii sprawia, że wiele ze szkodliwych związków przedostaje się do środowiska. Co możemy zrobić, by nie rezygnować z ich mocy, ale przynieść nieco ulgi dla środowiska? Każdy z nas może podjąć tego rodzaju działania!

Decydując się na zakup baterii, wybierajmy te jak najtrwalsze. Chociaż nieco droższe, posłużą przez dłuższy czas – dzięki temu mniej z nich trafi do śmieci. Dobrym pomysłem jest także inwestycja w… baterie odnawialne, czyli akumulatory. Możemy ładować je wielokrotnie, dzięki czemu posłużą przez długie lata. To także spora oszczędność dla portfela – szczególnie jeśli zużywamy na co dzień wiele baterii.

Recykling baterii

Wiesz już czym są baterie. Zawierają w sobie niebezpieczne związki, jednak nie ma mowy o całkowitej rezygnacji z ich używania – musielibyśmy wyrzec się wtedy wielu potrzebnych sprzętów elektrycznych! 

Dlatego właśnie tak ważny jest odpowiedni recykling baterii i upewnienie się, że trafiają one w specjalnie wyznaczone miejsca, a nie do kosza na śmieci i wysypisko. Dzięki temu uda się ograniczyć przenikanie szkodliwych związków do otoczenia.

Segregacja sprawia, że ze zużytych baterii udaje się odzyskać poszczególne metale (za pomocą wytapiania), dzięki czemu będzie można ponownie je wykorzystać – na przykład w przemyśle. Warto o niej pamiętać i przynieść ulgę środowisku!