ZADZWOŃ: 42 230 50 60
NAPISZ: kontakt@danenergy.pl

Dofinansowanie do fotowoltaiki w 2022 roku – jak je uzyskać?

Fotowoltaika to oszczędność i ekologia, ale wiąże się także z początkową inwestycją. Dużym ułatwieniem okazuje się jednak dofinansowanie do fotowoltaiki, dzięki któremu uzyskać można wsparcie finansowe umożliwiające odzyskanie części kosztów. Różnorodne programy czy dotacje sprawiają, że przydomowa mikroinstalacja staje się jeszcze bardziej opłacalna. Dowiedz się, z jakich programów możesz skorzystać!

 

Program Czyste Powietrze – jak otrzymać dofinansowanie do fotowoltaiki?

Dzięki programowi Czyste Powietrze możemy ubiegać się nie tylko o dofinansowanie na fotowoltaikę, ale także na pompy ciepła oraz termomodernizację budynku. Jak sama nazwa wskazuje, głównym założeniem programu jest poprawa jakości powietrza w całej Polsce –  szczególnie w miesiącach jesienno-zimowych jest ono w alarmująco złym stanie.

NFOŚiGW podzielił dotację na trzy poziomy dofinansowania, które zależne są od wysokości dochodów samych mieszkańców. Ile dotacji można otrzymać? 30 000 zł dla podstawowego poziomu dofinansowania, 37 000 zł dla poziomu podwyższonego oraz 69 000 zł dla najwyższego poziomu – skierowanego dla najuboższych Polaków.

Oferta programu skierowana jest właścicieli i współwłaścicieli domów mieszkalnych. Warto dodać, że w programie przewidziane jest także finansowanie nawet 50% kosztów montażu instalacji fotowoltaicznej (jednak w kwocie nieprzekraczającej 5 tysięcy złotych). By jednak skorzystać z tego wsparcia, należy również wymienić stary, nieefektywny piec na paliwo stałe na nowe, ekologiczne źródło ciepła. Warto więc połączyć pompę ciepła z instalacją fotowoltaiczną.

Wniosek o dotację można składać w Internecie – na portalu gov.pl czy przez Portal Beneficjenta, czyli aplikację internetową.

 

Mój Prąd 4.0 – ile można zyskać?

Zdecydowanie najpopularniejszym źródłem dofinansowania do paneli fotowoltaicznych jest program Mój Prąd, którego czwarta edycja ruszyła 15 kwietnia 2022. Jego głównym założeniem jest zwiększenie udziału energii produkowanej przez instalacje fotowoltaiczne w ogólnej, krajowej produkcji energii.

Na jaką dotację można liczyć? W ramach programu będzie można otrzymać dofinansowanie do zakupu samej fotowoltaiki w wysokości nie więcej niż
4 tysiące złotych. To jednak nie wszystko – zakup dodatkowych komponentów pozwoli rozszerzyć środki do 5 tysięcy złotych na zakup PV, tyle samo na nowoczesny magazyn ciepła oraz aż 7,5 tysiąca złotych na magazyn energii. Przewidziana jest także dopłata do systemu zarządzania energią HEMS – na ten cel można otrzymać 3 tysiące złotych.

Maksymalna kwota dofinansowania wynosi więc aż 20 500 złotych. Jest jednak kilka warunków:

  • Net-billing – dotacja przewidziana jest wyłącznie dla osób, które korzystają z nowego systemu rozliczeń. 
  • Własne potrzeby – pieniądze otrzymać mogą tylko osoby fizyczne wytwarzające energię na własne potrzeby.
  • OSD – dofinansowanie przysługuje wyłącznie zakończonym projektom przyłączonym do Operatora Systemu Dystrybucyjnego.

Nawet jeśli wcześniej otrzymaliśmy dofinansowanie do instalacji fotowoltaicznej, wciąż możemy ubiegać się o dotację z programu Mój Prąd 4.0. Warunkiem jest przejście na net-billing.

 

Energia Plus, czyli dofinansowanie do fotowoltaiki dla przedsiębiorców

Czy z dotacji skorzystać mogą również firmy? Tak! Program Energia Plus ułatwia inwestycję w panele słoneczne w małych, średnich i dużych firmach. Nie ma ograniczeń dotyczących wielkości podmiotu biznesowego!

Przedsiębiorcy mogą otrzymać wsparcie jedynie w formie pożyczki, ponieważ środki na bezzwrotne dotacje już wykorzystano. Kwota dofinansowania w tej postaci obejmuje od 0,5 miliona do 300 milionów złotych.

 

Dotacje na fotowoltaikę dla rolników

Na rosnących kosztach energii wiele tracą rolnicy, dlatego wielu z nich decyduje się na inwestycję w fotowoltaikę. Dla nich również przewidziano dofinansowanie na fotowoltaikę – zawarte jest w programie Agroenergia czy w uldze rolnej. Fotowoltaika dla rolnika to wielka oszczędność, ale na jaką dotację można liczyć?

Ulga rolna:

Ulga rolna przysługuje podatnikom podatku rolnego i przyznawana jest po zakończeniu inwestycji. Wynosi ona 25% kosztów inwestycji, które następnie w ciągu 15 lat można odliczyć od podatku rolnego. Warto pamiętać, że może zostać przyznana wyłącznie na terenie gminy, w której położone są grunty rolne.

Agroenergia:

Celem tego programu jest zmniejszenie zanieczyszczeń generowanych przez działalność rolniczą. W celu zachęcenia wykorzystywania OZE program Agroenergia oferuje dofinansowanie uzależnione od wielkości samej instalacji. Warto pamiętać, że aby skorzystać z dotacji, należy być właścicielem lub dzierżawcą gruntów i przez przynajmniej rok prowadzić działalność rolniczą lub gospodarczą w zakresie usług rolnych.

Instalacje o mocy od 10 do 30 kW mogą liczyć na dofinansowanie wynoszące 20% kosztów instalacji, a większe – o mocy od 30 do 50 kW 13% kosztów. W pierwszym przypadku kwota nie może przekroczyć jednak 15 000 złotych, a w drugim: 25 000 złotych.

 

Dzięki mechanizmom wsparcia w postaci dofinansowań coraz więcej osób cieszyć się może z ekologicznej i oszczędnej energii pochodzącej ze słońca. Dofinansowanie do fotowoltaiki pozwala zadbać o przyszłość pokoleń, a samemu odciążyć nieco swój portfel. Z pewnością warto z nich skorzystać!