ZADZWOŃ: 42 230 50 60
NAPISZ: kontakt@danenergy.pl

Działka pod ekologiczny dom

Dom przyjazny środowisku to marzenie wielu z nas. Dostosowany do naszych potrzeb, ekologiczny i oszczędny stworzy doskonałe miejsce do życia dla całej rodziny. Budowanie ekologicznego i samowystarczalnego domu wymaga jednak należytego przemyślenia już na etapie planowania. Jednym z zadań do wykonania jest odpowiednia działka pod ekologiczny dom. To od niej wszystko się zaczyna!

 

Zacznij od działki

Wybór działki pod nowy dom często wyprzedza nawet plan samego budynku. Z jednej strony im większa działka, tym większe możliwości usytuowania samego domu w idealnym miejscu. Dzięki temu będzie mógł czerpać więcej energii słonecznej, a także odizolować się od hałasu czy zanieczyszczeń płynących z ulicy.

Ten medal ma jednak drugą stronę – podchodząc do sprawy jak najbardziej ekologicznie, powinniśmy postawić na mniejszą, a idealnie dopasowaną działkę. Dzięki temu przyłącza będą mogły zostać poprowadzone krótszą drogą, zużyjemy mniej materiałów oraz w ograniczony sposób zakłócimy spokój środowiska naturalnego. Mniejsza lub mniej zagospodarowana działka pozwoli ograniczyć np. wycinkę drzew.

Popularnym rozwiązaniem jest mniejsza działka pod ekologiczny dom o charakterze budowlanym, a obok niej działka rolna zapewniająca ciszę i spokój. To także oszczędność na podatkach!

 

Czy dom może być ekologiczny?

Nie da się ukryć, że budowa jakiegokolwiek domu nie ma zbyt wiele wspólnego z ekologią. Nawet w przypadku budynku najbardziej przyjaznemu środowisku zużywamy wiele naturalnych zasobów czy nieodwracalnie wpływamy na naturę.

Nie oznacza to jednak, że powinniśmy porzucić nasze marzenia o ekologicznym domu. Kupno ciasnego mieszkania w nowoczesnej deweloperce nie musi wcale oznaczać mniejszego odcisku, który wywrzemy na środowisko. Wystarczy, że budowa domu była bardziej w duchu echo. Zdecydowanie najbardziej ekologicznym rozwiązaniem jest oczywiście zamieszkanie w budynku, który już istnieje!

 

Działka pod ekologiczny dom – na co należy zwrócić uwagę?

No dobrze, jakie więc warunki powinna spełniać idealna działka pod ekologiczny dom? Należy pamiętać o kilku aspektach! 

 

Ekspozycja

Nie jest tajemnicą, że dom z ekspozycją południową pozwala na wykorzystanie w pełni energii słonecznej i dzięki temu zmniejszenia wydatków poświęcanych na ogrzewanie domu zimą. Wybierajmy więc takie działki, które umożliwiają usytuowanie budynku na stronę południową – a najlepiej jego tarasu czy ogrodu. 

Duża ilość przeszkleń od strony południowej sprawi, że darmowa energia cieplna pozwoli ograniczyć wydatki zimą. Warto się upewnić, że okna nie są zasłaniane przez drzewa czy inne budynki. 

Nie można także… przesadzić. Co za dużo, to niezdrowo i szklana ściana na pół salonu może sprawić, że latem temperatura we wnętrzu znacząco się podniesie.

 

Dostęp do mediów

Ekologiczny dom powinien jak w najmniejszym stopniu wpływać na środowisko naturalne. Niestety, budowa na działce w całkowitej głuszy sprawi, że do takiej działki będzie musiała zostać wytyczona droga i podciągnięte media, a przez to zużywać kolejne zasoby i energię. Z pewnością środowisko na tym ucierpi!

 

Obecność innych zabudowań

Bliskość natury nie zawsze oznacza ekologię! Uroczy domek w środku lasu wygląda pięknie, ale ma ogromny wpływ na środowisko naturalne, wydzierając ten cenny skrawek zieleni zwierzętom i roślinności. Ekologiczna działka to taka, która stoi w pobliżu innych domostw, przez co nie wymaga tworzenia nowej infrastruktury.

 

Odpowiedni grunt

Warto się także upewnić, że działka pod ekologiczny dom odznacza się nośnym gruntem, przez co nie wymaga nawożenia ton dodatkowych materiałów czy surowców, by dało się na niej postawić grunt. Najlepiej, gdy spotkamy na niej piasek czy żwir. Warto wykonać badanie gruntu jeszcze przed zakupem, by nie narażać się na dodatkowe koszta i szkodzić planecie!

 

Drzewa

Dobrze, gdy na działce znajduje się wiele drzew! Nie tylko nie trzeba będzie ich sadzić i prezentują się bardzo uroczo, ale także chronią dom przed wiatrem oraz palącym, letnim słońcem. Warto je pozostawić, jeśli już znajdują się na nowo zakupionej działce i wokół nich zaplanować swój ogród czy zabudowę.

Wiesz już, czym powinna charakteryzować się działka pod ekologiczny dom. Samowystarczalny, oszczędny budynek jest na wyciągnięcie ręki! Warto jednak dobrze zaplanować jego budowę jeszcze przed wbiciem “pierwszej łopaty”.