ZADZWOŃ: 42 230 50 60
NAPISZ: kontakt@danenergy.pl

Na czym polega Eco driving?

Rosnące ceny paliwa i wysokie spalanie to to, na co narzeka wielu kierowców samochodów osobowych. Odpowiedzią na te bolączki okazuje się eco driving, czyli taki sposób jazdy, który ogranicza zużycie paliwa nawet o 20%. Okazuje się, że nawet drobna zmiana nawyków może skutecznie odłożyć w czasie wizyty w stacjach benzynowych i przynieść tak potrzebną ulgę dla portfela. Przekonaj się, jak jeździć ekonomicznie!

 

Co to jest eco driving?

Eco driving to taki sposób planowania i pokonywania danej trasy, który pozwoli zachować bezpieczeństwo, oszczędzać paliwo i jak najmniej wpływać na środowisko naturalne. Opiera się on nie tylko na zmianie nawyków kierowców związanych z prowadzeniem pojazdów, ale także związany jest z umiejętnościami przewidywania sytuacji na drodze. 

W eco drivingu istotny jest także stan techniczny samochodu, dzięki któremu możliwe będzie osiągnięcie jak najmniejszego spalania. Szacuje się, że stosując eco driving można zmniejszyć spalanie nawet o 20%, co przy dzisiejszych cenach okazuje się sporą oszczędnością.

 

Ekonomiczna jazda – 6 zasad

Jak jeździć w sposób ekonomiczny? Wystarczy zmienić kilka szkodliwych nawyków, które w nas – kierowcach – wykształciły się przez lata. Jakie podstawowe zasady ma eco drive i o czym trzeba pamiętać?

 

Brak postojów z włączonym silnikiem

Zdarza Ci się pozostawiać włączony silnik, gdy czekasz na swojego pasażera? A może zimą najpierw włączasz silnik, a dopiero po jakimś czasie wsiadasz do auta? To marnowanie paliwa i zanieczyszczenie środowiska! Pamiętaj, że nowoczesne pojazdy nie wymagają rozgrzania przed wyruszeniem na szosę, a postój na silniku może spalać nawet 1,5 litra paliwa w ciągu godziny.

 

Hamowanie silnikiem

Co oznacza ten enigmatyczny zwrot? Wszyscy o nim słyszeliśmy! Polega on na zredukowaniu biegu podczas dojeżdżania do skrzyżowania, tak, by samochód sam stracił prędkość. Sprawisz dzięki temu, że dopływ paliwa zostanie całkowicie odcięty. Wystarczy – widząc przeszkodę – stopniowo zmieniać bieg na coraz mniejszy. To lepsze niż jazda na luzie!

 

Równomierna prędkość

Utrzymywanie równomiernych obrotów sprawia, że spalanie paliwa jest coraz mniejsze. Lepiej powoli dojechać do skrzyżowania i swobodnie się zatrzymać, niż przeprowadzać gwałtowne hamowanie. W utrzymaniu prawidłowych obrotów pomaga również tempomat.

 

Wyłączenie klimatyzacji, gdy nie jest potrzebna

Nie wszyscy wiedzą, że klimatyzacja ma ogromny wpływ nie tylko na zużycie paliwa, ale także na moc całego samochodu – część z niej musi zostać poświęcona na rzecz schładzania powietrza. Chociaż nie sposób wyobrazić sobie jazdy bez klimatyzacji podczas upałów, to w czasie chłodniejszej pogody nie jest ona konieczna. Potrafi zwiększyć spalanie nawet o 2 litry na 100 kilometrów!

 

Stan techniczny pojazdu

Za odpowiednie spalanie odpowiada także stan techniczny pojazdu. Eco driving wymaga więc nie tylko regularnych przeglądów, ale także osobistego zadbania o kilka innych aspektów. Przykłady? Regularne uzupełnianie ciśnienia w oponach może okazać się zbawienne – różnica nawet 0,5 bara oznaczać może zwiększone spalanie pojazdu o nawet kilka procent.

 

Opór powietrza i aerodynamika

Czy wiesz, że opór, jaki Twój samochód stawia wpadającemu nań powietrzu, wpływa na spalanie? Zużycie paliwa zwiększają więc nie tylko otwarte na oścież okna, ale także bagażniki dachowe. Jeśli nie jedziemy akurat na wakacje, to warto je zdemontować!

 

Eco driving – czy warto?

Nie da się ukryć, że ograniczenie spalania paliwa przez nasze samochody to ogromna ulga dla portfela. Wystarczy drobna zmiana nawyków, by zrobić ogromną różnicę – zarówno dla portfela, jak i dla środowiska. 

Eco driving nie jest trudny, a warto pamiętać, że jego elementy są obowiązkową częścią każdego egzaminu na Prawo Jazdy od 2015 roku. To sprawia, że na ulicach pojawi się coraz więcej kierowców dbających o ograniczenie spalania swoich pojazdów. To zysk dla wszystkich!