ZADZWOŃ: 42 230 50 60
NAPISZ: kontakt@danenergy.pl

Ekologiczne kubki, czyli jak kawiarnie radzą sobie z nadmiarem plastiku

Kawa na wynos towarzyszy nam niemalże w każdym momencie życia – zwłaszcza, jeśli pracujemy w biurze w centrum dużego miasta. Dość powiedzieć, że statystyczny Polak wypija niemal 100 litrów kawy rocznie! Papierowe kubki powleczone od środka folią generują olbrzymie ilości trudnych do recyklingowania odpadów. W celu ich zwalczenia powstała inicjatywa o nazwie Take!Cup. Jak ona działa?

 

Kubki na przystankach, kubki w samochodach

Wszyscy uwielbiamy pyszną, świeżo mieloną kawę wprost z kawiarni – często chwytamy ją nawet w biegu, pędząc do pracy czy na kolejne spotkanie z klientem. Odwiedziny w kawiarniach mają w sobie jednak przykrą dla planety stronę: namnażające się w szaleńczym tempie kubki szkodzą środowisku! Te wypełniają służbowe samochody, zostawiane są na przystankach czy w pociągach.

Według statystyk w ciągu godziny zużywa się nawet 320 tysięcy takich kubków! To 3 miliardy naczyń rocznie, które po jednokrotny użyciu trafią w najlepszym wypadku do kosza, a w najgorszym – prosto na ulicę. Nawet, jeśli trafią do śmieci, to rozkładają się nawet kilkaset lat!

 

Take!Cup, czyli ekorewolucja w kawiarniach

W sukurs przychodzi krakowski startup, którego celem jest poradzenie sobie z tym obciążającym planetę zagadnieniem. Take!Cup to inicjatywa rodzeństwa – Adriana, Angeliki i Adama Golonków, którzy stworzyli rozwiązanie problemu wykorzystywania jednorazowych kubków do picia kawy i innych napojów na wynos.

Jak to działa? Zamawiający w kawiarni płaci 5 złotych kaucji za kubek wielorazowego użytku, który następnie może oddać w dowolnym innym miejscu działającym w ramach inicjatywy Take!Cup lub po prostu zamówić kolejną kawę i otrzymać czysty kubek w zamian za brudny (wszyscy wiemy, że zazwyczaj na jednej dziennie się nie kończy!). 

Naczynia wykonane są polipropylenu, dzięki temu w całości ulegają recyclingowi i nie są podatne na ciepło – nie wytwarzają w kontakcie z kawą szkodliwych substancji. Można myć je w zmywarce i wyparzać, a sami twórcy twierdzą, że jeden tego rodzaju kubek może zastąpić nawet 500 jednorazowych naczyń. Ta liczba robi wrażenie!

 

Dlaczego warto korzystać z tej inicjatywy?

Jeśli zależy Ci na losie planety, to chyba nikogo nie trzeba dalej przekonywać. Wygodne i funkcjonalne kubki to świetny pomysł – szczególnie, że z Take!Cup współpracuje już z niemal 100 kawiarni w całej Polsce! Korzystając z inicjatywy udaje się zminimalizować produkcję szkodliwych dla środowiska kubków, zmniejszyć ilość śmieci i po prostu – zadbać o nasze otoczenie. Dodatkowo dbamy także o swoje zdrowie, ponieważ kubki wielorazowego użytku wykonane są z bezpiecznego materiału. Same plusy!