ZADZWOŃ: 42 230 50 60
NAPISZ: kontakt@danenergy.pl

Najczęściej zadawane pytania

Prosument to osoba, która jednocześnie produkuje i wykorzystuje energię elektryczną, pochodzącą z instalacji fotowoltaicznej. Wytwarzając prąd, zarabia na nim, w postaci zwracanych nadwyżek energii przez sieć, do której podłączona jest instalacja.

Instalacja fotowoltaiczna to inwestycja droga, ale jednorazowa. Średni koszt waha się od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Należy wziąć pod uwagę: niezbędne materiały (panele, falownik), dostawę, montaż, pomiary i podatek VAT – 8 lub 23%. Utrzymanie instalacji nie będzie Cię nic kosztować, ponieważ całą obsługę masz już w cenie. DAN Energy oferuje najkorzystniejsze gwarancje na rynku – zarówno na materiały, jak i sam montaż. Dzięki temu, w długofalowej perspektywie, fotowoltaika okazuje się być bardzo opłacalnym przedsięwzięciem. Instalacja zwróci się w kilka lat, a potem zarobi na Twoje marzenia!

Wszystko zależy od mocy Twojej instalacji. Zarobisz tyle, ile musiałbyś wydać na prąd. Ponieważ ceny rosną średnio 10% rocznie, możesz zyskać do kilku tysięcy złotych rocznie.
Za każdą przekazaną do sieci kWh prądu, właściciel instalacji fotowoltaicznej może za darmo odebrać: 0,8 kWh (80%) przy instalacji o mocy do 10 kWp lub 0,7 kWh (70%) przy instalacji o mocy powyżej 10 kWp.

Panele fotowoltaiczne produkują znacznie więcej energii w okresie letnim. W związku z tym, wytwarzany wtedy nadmiar przekazuje się do sieci elektroenergetycznej, do której jesteś podłączony. W momencie, gdy Twoja instalacja produkuje mniej energii, niż pobiera (np. zimą lub w nocy), sieć zwraca Ci wyprodukowaną wcześniej nadwyżkę. Musisz jednak pamiętać, że u dostawcy niezmiennie pozostaje 20% energii.

Na wykorzystanie nadprodukcji masz dokładnie rok. A więc prąd wyprodukowany 10 marca 2021 przepadnie dokładnie 10 marca 2022. Pracownicy DAN Energy dobiorą instalację w zależności od Twoich potrzeb tak żebyś nie tracił wcześniej wyprodukowanej energii a zwrot inwestycji był najkrótszy.

To zależy od mocy instalacji oraz zużycia prądu w Twoim domu. Przyjmuje się, że dobrze dobrana instalacja przy naszych cenach zwraca się w 5-6 lat.

Światło słoneczne pada na ogniwa fotowoltaiczne, z których zbudowane są panele. W panelach, zwanych także modułami zachodzi zjawisko fotowoltaiczne, polegające na przekształceniu światła słonecznego w prąd stały.

Następnie trafia on do falownika w którym prąd stały zamieniany jest na prąd przemienny.

Ten prąd w pierwszej kolejności trafia do Twojej instalacji domowej, jeśli go nie zużyjesz nadwyżki energii trafią do sieci a prąd najczęściej popłynie do Twojego sąsiada.

Licznik dwukierunkowy jest niezbędnym elementem instalacji fotowoltaicznej. Zlicza zarówno prąd pobrany z sieci energetycznej jak i ten przekazany do niej (nadwyżki wyprodukowane przez Twoje panele).

Wniosek o licznik dwukierunkowy składamy nieodpłatnie za Twoim upoważnieniem.

Od złożenia wniosku dostawca energii ma 30 dni kalendarzowych na wymianę starego licznika na nowy dwukierunkowy.

Następnie wysyła on nową umowę według której nie jesteś już Tylko odbiorcą energii, jesteś prosumentem! : )

Następnie trafia on do falownika w którym prąd stały zamieniany jest na prąd przemienny.

Ten prąd w pierwszej kolejności trafia do Twojej instalacji domowej, jeśli go nie zużyjesz nadwyżki energii trafią do sieci a prąd najczęściej popłynie do Twojego sąsiada.

Mikroinwerter (mikrofalownik), jak sama nazwa wskazuje jest mikro – inwerterem a więc mniejszą wersją inwertera (falownika). Różnica nie kończy się jednak na rozmiarze.
Standardowy falownik jest jeden dla całej instalacji, a więc prąd ze wszystkich modułów fotowoltaicznych płynie tylko do niego.
Mikroinwerterów jest więcej, a każdy z nich podłączony jest do 4 paneli. Panele podłączone do mikrofalowników pracują niezależnie od siebie co oznacza, że zacienienie jednego nie wpływa na pracę drugiego.

Wniosek o licznik dwukierunkowy składamy nieodpłatnie za Twoim upoważnieniem.

Od złożenia wniosku dostawca energii ma 30 dni kalendarzowych na wymianę starego licznika na nowy dwukierunkowy.

Następnie wysyła on nową umowę według której nie jesteś już Tylko odbiorcą energii, jesteś prosumentem! : )

Następnie trafia on do falownika w którym prąd stały zamieniany jest na prąd przemienny.

Ten prąd w pierwszej kolejności trafia do Twojej instalacji domowej, jeśli go nie zużyjesz nadwyżki energii trafią do sieci a prąd najczęściej popłynie do Twojego sąsiada.

  • Dłuższa 12 letnia gwarancja (przy falownikach standard to 5-10 lat)
  • Rewelacyjny stosunek jakości do ceny, niska dopłata względem standardowej instalacji
  • Uzyski wyższe aż do 10% w skali roku dzięki niezależnej pracy każdego modułu
  • Nieograniczona możliwość rozbudowy bez dodatkowych kosztów. Dokładasz jeden mikroinwerter, a nie wymieniasz cały falownik jak w przypadku standardowej instalacji.
  • Rozbudowany monitoring pracy instalacji zapewnia podgląd na pracę każdego modułu. Jest to najskuteczniejsza narzędzie pozwalające na wyłapanie każdej nieprawidłowości.
  • Najwyższe bezpieczeństwo. Niebezpieczny prąd stały produkowany przez panele (który przy standardowej instalacji może wynosić do 1000V) jest zamieniany na prąd przemienny (taki jak w domu o napięciu 230V) już na dachu. To dlatego strażacy nie obawiają się instalacji na mikrofalownikach.

Tak, Polska położona jest w tej samej strefie geograficznej, co Niemcy – lider fotowoltaiki w Europie. W naszych warunkach z 1 kWp instlacji przy odpowiednich warunkach (kąt nachylenia i kierunek świata) pozwala na uzyskanie minimum 1 000 kWh energii. Co więcej z naszych danych wynika, że nasze instalację potrafią uzyskać ponad 1 100 kWh rocznie z każdego kWp instalacji.

Wszystkie, prądu używasz jak przed montażem. Zmienia się tylko to, że teraz nie musisz za niego płacić. Przy instalacji fotowoltaicznej bardzo korzystnym rozwiązaniem jest ogrzewanie domu energią elektryczną. Najskuteczniejsze są pompy ciepła oraz piece soniczne. Warto rozważyć również klimatyzację, której koszt wstępny jest wyraźnie mniejszy a też pozwala na ogrzanie domu.

Instalacja fotowoltaiczna jest systemem samoobsługowym – nie wymaga kontroli, ingerencji i zmieniania parametrów jej działania. Na twoje życzenie możemy przyjechać i zrobić przegląd raz do roku, jednak raz porządnie wykonana instalacja nie potrzebuje żadnej ingerencji człowieka.

Nie, Wi-Fi nie jest niezbędne, jest przydatne. Podłączenie do internetu umożliwia monitorowanie działania instalacji, bez ciągłego podchodzenia do inwertera i sprawdzania, czy pracuje prawidłowo. Wszystkie dane możesz uzyskać poprzez aplikację w Twoim telefonie czy komputerze z każdego miejsca na świecie.

Dzięki ogólnopolskiemu programowi dofinansowania „Mój Prąd” można uzyskać nawet do 3000 zł na instalację fotowoltaiczną.

Beneficjentami programu są osoby, które po raz pierwszy montują instalację fotowoltaiczną. Przed złożeniem wniosku, przydomowa elektrownia powinna być podłączona do sieci energetycznej. Jej moc musi mieścić się między 2-10 kWp.

Jak najbardziej. Pomagamy uzyskać dofinansowanie m.in. z ogólnopolskiego programu „Mój Prąd”, pozwalającego na uzyskanie nawet 3000 zł na Twoją instalację fotowoltaiczną. Niczym nie musisz się martwić, ponieważ to my załatwiamy za Ciebie wszelkie formalności i dbamy, abyś otrzymał jak najkorzystniejszą kwotę.

Nie. Nasze konsultacje są bezpłatne. Nasz zespół zawsze odpowie na każde Twoje pytanie.

Stworzenie wyceny zajmuje naszym pracownikom od 1 do 2 dni roboczych. Kiedy oferta jest już gotowa, wysyłamy ją do Ciebie mailem oraz kontaktujemy się po 2-3 dniach, aby poznać Twoje zdanie i zrobić ewentualną korektę.

DAN Energy oferuje materiały najwyższej jakości, przy współpracy z liderem branży fotowoltaicznej na świecie BayWa r.e. Oferujemy renomowane produkty tylko klasy A, posiadające niemiecki certyfikat jakości TÜV. Nie uznajemy półśrodków, nie ma szans abyś kupił od nas instalację gorszej jakości.

Jak najbardziej. Możesz zasugerować konsultantowi, podczas rozmowy telefonicznej, które panele najbardziej Cię interesują, a on ułoży pod nie ofertę.

Po zatwierdzeniu oferty, konsultant umawia Cię na spotkanie z przedstawicielem firmy. Omawiane są wówczas szczegóły montażu i jeśli jesteś zdecydowany, przygotowywane są dokumenty, związane z podpisaniem umowy oraz upoważnienia dla elektrowni, do której podłączona zostanie Twoja instalacja.

  • DAN Energy oferuje najkorzystniejszy system gwarancji na rynku. Zaczynając od paneli – gwarancja na wady fabryczne obejmuje minimum 12 lat.
  • Dodatkowo po 25 latach użytkowania ich sprawność będzie wciąż na poziomie minimum 85%.
  • Jeżeli chodzi o gwarancję na falowniki, to zależy od marki. Minimalny czas gwarancji wynosi 5 lat. W przypadku wszystkich inwerterów istnieje możliwość przedłużenia gwarancji do 10, a nawet 20 lat.
  • Gwarancja na bezpieczny i sprawdzony system montażowy to minimum 10 lat.
  • Standardowe gwarancje rynkowe na montaż wynoszą 2-3 lata. Jednak najczęściej wszystkie wady instalacyjne wychodzą w 3-4 roku po zamontowaniu. Właśnie dlatego nasza gwarancja montażowa wynosi aż 12 lat!
  • Podstawowa gwarancja na mikrofalowniki wynosi 12 lat, z możliwością przedłużenia do 25 lat.
  • Proponujemy również gwarancję totalną na wszystkie podzespoły w cenie:
    12 lat – 250 zł/kW brutto, 15 lat – 500 zł/kW brutto, 18 lat – 900 zł/kW brutto.

Nasze ekipy przykładają się do swojej pracy ponieważ wiedzą, jak ważna jest precyzja przy montażu. Zyskujemy w ten sposób bezcenną gwarancję na szczelność dachu.
Instalacje do 10 kWp montowane są w 1 do 2 dni.

Zależy nam na jakości dlatego pracujemy tylko na sprawdzonym sprzęcie i zatrudniamy najlepiej wykwalifikowanych ekspertów. Właśnie dlatego nasze instalacje będą działać bezawaryjnie przez minimum 25 lat!

W swojej ofercie posiadamy systemy na dach płaski. Dostosowujemy wtedy kąt nachylenia Twoich paneli (minimum 10, maksimum 30 stopni) w zależności od dostępnego miejsca.

Oczywiście! Możemy zamontować instalację na gruncie. Posiadamy certyfikowane systemy, które pozwalają nam na elastyczne ułożenie paneli w zależności od Twoich potrzeb i preferencji.

Jest to istotna informacja dla konsultanta podczas tworzenia oferty dla Ciebie. Po takiej informacji nasi specjaliści tak dobiorą instalację i jej rozmieszczenie, że zacienienie nie będzie stanowiło problemu.

Najbardziej korzystna opcja to azymut południowy, często jednak montujemy instalacje na wschód-zachód. Straty względem południa są niewielkie a takie rozmieszczenie pozawalają na równomierną produkcję prądu. W Polskich warunkach nie montujemy instalacji na północ, jest to nieopłacalne.

  • Panele fotowoltaiczne są odporne na temperatury wysokie (do +85°C) jak i niskie (do -40°C). Wytrzymają zarówno tropikalne lata i srogie zimy. Nie mają też problemów z gwałtownymi zmianami temperatur, (np. gdy za dnia jest +20°C, a w nocy bliżej 0°C).
  • Instalacje fotowoltaiczne wykonane są z wodoodpornych elementów, które wytrzymają ulewne deszcze i śnieżyce. Nawet gruba pokrywa śnieżna nie uszkodzi modułów.
  • Panele fotowoltaiczne są także odporne na silne wiatry, nawet te, dochodzące do 130 km/h. O ile same porywy nie zagrażają modułom, to gałęzie, czy drzewa, połamane przez wichurę, mogą poważnie uszkodzić ogniwa. Instalacje fotowoltaiczne może także uszkodzić silny i duży grad oraz ogień.
  • Zawsze polecamy ubezpieczyć instalację, często wystarczy rozszerzyć polisę na dom co wiąże się z niewielkimi kosztami.
  • Przede wszystkim nowoczesne panele są pokryte specjalną warstwą, dzięki której to deszcz czyści Twoje panele. Nie musisz się martwić o ich konserwację. Jeśli jednak jesteś ciekaw jak się je czyścić poniżej znajdziesz wszystkie informacje.
  • Do mycia paneli fotowoltaicznych w domowych warunkach najlepiej stosować zakupiony w sklepie specjalny zestaw lub miękką gąbkę np. z nylonu (szorstkie myjki i szczotki z twardym włosiem mogą uszkodzić ich zewnętrzną powłokę).
  • Same panele powinno myć się mieszaniną małej ilości płynu do mycia szyb z octem winnym lub roztworem wody demineralizowanej i izopropanolu (w proporcji 50/50).
  • Podczas czyszczenia paneli warto zwrócić uwagę na ich odpowiednią temperaturę – nie wolno czyścić ciepłych ogniw. Najlepszą porą na ich mycie jest wczesny poranek. Czyszczenie paneli w samo południe grozi uszkodzeniem ich struktury – zetknięcie się gorących modułów z wodą może spowodować szok termiczny.
  • Instalacja fotowoltaiczna nie wymaga stałej, ani cyklicznej konserwacji.
  •  
  • Instalacje fotowoltaiczne wykonane są z wodoodpornych elementów, które wytrzymają ulewne deszcze i śnieżyce. Nawet gruba pokrywa śnieżna nie uszkodzi modułów.
  • Panele fotowoltaiczne są także odporne na silne wiatry, nawet te, dochodzące do 130 km/h. O ile same porywy nie zagrażają modułom, to gałęzie, czy drzewa, połamane przez wichurę, mogą poważnie uszkodzić ogniwa. Instalacje fotowoltaiczne może także uszkodzić silny i duży grad oraz ogień.
  • Zawsze polecamy ubezpieczyć instalację, często wystarczy rozszerzyć polisę na dom co wiąże się z niewielkimi kosztami.

Jest to zależne od mocy panelu fotowoltaicznego. Przykładowo panele o mocy 370 Wp mają w przybliżeniu 1 metr szerokości, 1,7 m długości i są grubość 3,5 cm. Waga jednego panelu wynosi ok. 19,5 kg. Oczywiście im mocniejszy moduł tym większe wymiary i waga.

Do mycia paneli fotowoltaicznych w domowych warunkach najlepiej stosować zakupiony w sklepie specjalny zestaw lub miękką gąbkę np. z nylonu (szorstkie myjki i szczotki z twardym włosiem mogą uszkodzić ich zewnętrzną powłokę).

Same panele powinno myć się mieszaniną małej ilości płynu do mycia szyb z octem winnym lub roztworem wody demineralizowanej i izopropanolu (w proporcji 50/50).

Podczas czyszczenia paneli warto zwrócić uwagę na ich odpowiednią temperaturę – nie wolno czyścić ciepłych ogniw. Najlepszą porą na ich mycie jest wczesny poranek. Czyszczenie paneli w samo południe grozi uszkodzeniem ich struktury – zetknięcie się gorących modułów z wodą może spowodować szok termiczny.

Instalacja fotowoltaiczna nie wymaga stałej, ani cyklicznej konserwacji.

 

Instalacje fotowoltaiczne wykonane są z wodoodpornych elementów, które wytrzymają ulewne deszcze i śnieżyce. Nawet gruba pokrywa śnieżna nie uszkodzi modułów.

Panele fotowoltaiczne są także odporne na silne wiatry, nawet te, dochodzące do 130 km/h. O ile same porywy nie zagrażają modułom, to gałęzie, czy drzewa, połamane przez wichurę, mogą poważnie uszkodzić ogniwa. Instalacje fotowoltaiczne może także uszkodzić silny i duży grad oraz ogień.

Zawsze polecamy ubezpieczyć instalację, często wystarczy rozszerzyć polisę na dom co wiąże się z niewielkimi kosztami.