ZADZWOŃ: 42 230 50 60
NAPISZ: kontakt@danenergy.pl

Fotowoltaika na gruncie – kiedy warto?

Fotowoltaika znajduje sobie coraz więcej zwolenników, a ekologiczna energia ma coraz większy udział w krajowej produkcji prądu. Nic dziwnego – wiążąca się z nią niezależność i dostęp do darmowej energii kusi, więc coraz więcej osób decyduje się na taką inwestycję. Pozostaje tylko pytanie: gdzie zamontować panele fotowoltaiczne? Oczywistą odpowiedzią jest dach, jednak nie zawsze jest to możliwe. Są jednak inne, nieco bardziej przyziemne rozwiązania. Czy fotowoltaika na gruncie się opłaca?

 

Fotowoltaika na gruncie czy na dachu?

Chociaż zdecydowana większość instalacji fotowoltaicznych powstaje na dachu, to jednak nie jest to jedyna możliwość. Chociaż takie panele nie zajmują miejsca na działce, to zdarza się, że dach nie jest optymalnym miejscem na ich umieszczenie. 

Przyczyn może być wiele – może być zbyt słabo wystawiony na promienie słoneczne, charakteryzować się dużym zacienieniem lub być pokryty niewłaściwym poszyciem: na przykład eternitem. W takim wypadku z pomocą przychodzi fotowoltaika na gruncie, która może mieć takie same zalety, jak ta zainstalowana na dachu.

 

Zalety fotowoltaiki na gruncie

  1. Brak ograniczeń. Duża powierzchnia to duża elastyczność! Fotowoltaika na gruncie sprawia, że nie jesteśmy ograniczeni wymiarami czy materiałem dachu. To pozwala perfekcyjnie ustawić panele, by były one jak najbardziej wydajne.
  2. Wentylacja. Panele fotowoltaiczne zainstalowane na gruncie są także lepiej wentylowane, przez co nie przegrzewają się i mogą pracować w wyższych temperaturach powietrza.
  3. Perspektywa rozbudowy. Fotowoltaika na gruncie pozwala także na wygodną rozbudowę – nie jesteśmy ograniczeni przez powierzchnię, więc jeśli w przyszłości nasze potrzeby energetyczne wzrosną, instalacja może zostać rozszerzona.
  4. Wygodny montaż i dostęp. Panele na gruncie są nie tylko łatwe w montażu (w końcu nie trzeba wspinać się na niebezpieczną wysokość), ale także ułątwiają dostęp do instalacji! W każdej chwili można podejść do paneli i dokonać konserwacji czy czyszczenia.

 

Wady paneli fotowoltaicznych na gruncie

Jakie są wady takiego rozwiązania? Należy pamiętać, że wiąże się ono z nieco większymi kosztami. Konieczność wsparcia instalacji specjalną konstrukcją oraz zastosowania najnowocześniejszych paneli sprawia, że należy liczyć się z kosztem wyższym o około 15-20%.

 

Fotowoltaika na gruncie – odległość od granicy działki

Ważnym aspektem podczas planowania fotowoltaiki na gruncie jest jej odpowiednie umiejscowienie na działce. Warto jednak pamiętać, że jej bezpośrednia odległość od granicy nie jest regulowana prawnie – mimo to obowiązują nas pewne przepisy w tym zakresie.

Przede wszystkim należy sprawdzić dokumenty zawarte w Miejscowym Planie Zagospodarowania w gminie, w której mieszkamy. Warto pamiętać o prawie sąsiedzkim i nie umieszczać paneli tak, by mogły zakłócać korzystanie z nieruchomości przez naszych sąsiadów.

Minimalna odległość od granicy powinna wynosić więc minimum 4 metry. To uchroni właściciela przed ewentualnymi protestami bądź roszczeniami sąsiadów i sprawi, że planowana inwestycja nie przysporzy im kłopotu. Warto dbać o sąsiedzkie relacje i wcześniej zapytać, czy instalacja nie będzie mu przeszkadzała.

 

Fotowoltaika na gruncie a pozwolenie

W przypadku inwestycji wytwarzającej energię na potrzeby domu jednorodzinnego nie potrzebujesz pozwolenia na budowę. To bardzo wygodne! Dopiero, gdy chce się produkować prąd na większą skalę, należy zadbać o odpowiednie dokumenty. O podobne pozwolenia postarać się będzie trzeba także wtedy, gdy moc instalacji przekroczyć będzie miała 50kWp. To, w przypadku domów jednorodzinnych, zdarza się jednak rzadko.

 

Czy fotowoltaika na gruncie to dobre rozwiązanie? Z pewnością jest ono bardzo praktyczne w tych przypadkach, w których instalacja na dachu jest niemożliwa bądź nieopłacalna. Nieco większe koszty rekompensuje ona wygodą, wydajną pracą i możliwością rozbudowy. Warto pamiętać o tej możliwości!