Wszyscy chcemy, by nasza instalacja fotowoltaiczna działała jak najdłuższej i utrzymywała wysoką wydajność – to sprawia, że inwestycja szybko się zwraca! Chociaż dobrej jakości panele słoneczne cieszą się niską awaryjnością, to przezorny zawsze ubezpieczony: dobrze zawczasu sprawdzić, jaką gwarancją objęty jest nasz sprzęt, by oszczędzić sobie zbędnego stresu. Na co warto zwrócić uwagę?
Rodzaje gwarancji na instalację fotowoltaiczną
Przede wszystkim należy pamiętać, że poszczególne części instalacji PV mogą być objęte osobnymi gwarancjami. Dobrze upewnić się, jaki rodzaj oferuje dany dystrybutor. Jakie spotyka się najczęściej?
- Gwarancja na produkt – w tym wypadku na same panele fotowoltaiczne. To Bardzo ważna gwarancja, ponieważ dotyczy wad produkcyjnych i usterek, które mogą w ich wyniku nastąpić. Chroni między innymi przed awarią diod bocznikowych, ramek czy uszkodzeniem folii bądź szkła. Zwykle nie zabezpiecza jednak przed przebarwieniami czy mikropęknięciami ogniw.
- Gwarancja na falownik – udzielana przez producenta pozwala mieć pewność, że ten niezwykle ważny element będzie zawsze działał bez zarzutu. Każda usterka inwertera to kłopot, ponieważ bez niego nie odbywa się produkcja prądu!
-
- Gwarancja wykonania – tego rodzaju gwarancji udziela sam instalator i warto o nią zadbać. Zły montaż może sprawić, że utracona zostanie gwarancja producenta na sprzęt!
- Gwarancja wydajności – zdarza się, że producenci gwarantują określoną wydajność wyrażaną w procentach. Oznacza to ni mniej ni więcej to, że w danym okresie sprzęt ma nadal efektywnie produkować prąd, nie tracąc swojej mocy.
Osobne okresy gwarancyjne mogą zostać również udzielone na serwis instalacji, okablowanie czy nawet system Wi-Fi. Należy sprawić, by były jak najdłuższe!
Na jaki okres udzielana jest gwarancja na fotowoltaikę?
Jak zwykle – wszystko zależy od producenta. Warto jednak wiedzieć, jakie są standardy udzielanych gwarancji. Okres gwarancyjny na same panele wynosi zwykle 10 lat, podczas gdy gwarancja wydajności u najlepszych producentów może liczyć nawet 25-30 lat. Przy falownikach średnia długość gwarancji to 5 lat, a na montaż zazwyczaj udziela się około 2-10 lat.
Czemu gwarancja mocy jest tak ważna?
Wybierając producenta instalacji fotowoltaicznej, zwracamy przede wszystkim uwagę na gwarancję produktu. Nikt nie chce otrzymać przecież wadliwego urządzenia, którego nie będzie mógł naprawić! To ważne, ale nie mniej ważna jest gwarancja utrzymania wydajności.
Jak to działa? Nie jest tajemnicą, że moduły fotowoltaiczne z biegiem lat tracą nieco swojej mocy. Dla właścicieli istotne jest jednak, by te przez długi czas utrzymały swoją sprawność tak, by instalacja nie tylko się zwróciła, ale także przynosiła zyski. Chociaż zwykle zakłada się spadek wydajności o mniej niż 0,5% rocznie, to warto zabezpieczyć się przed utratą mocy jeszcze przed zakupem. W celu skorzystania z takiej gwarancji należy wysłać pojedynczy moduł do laboratorium, które oceni jego wydajność.
U większości producentów spotkamy się z gwarancją zaświadczającą, że wydajność instalacji w ciągu około 25 lat nie spadnie poniżej 80% procent. Przyjmuje się jednak, że moduły fotowoltaiczne od dobrych producentów mogą z powodzeniem pracować nawet do 40 lat. Nie da się ukryć – to się opłaca! Warto jednak zaopatrzyć się w stosowną gwarancję.
Rękojmia w przypadku fotowoltaiki
Innym sposobem na dochodzenie swoich praw jest rękojmia. Zabezpiecza ona kupującego i zobowiązuje instalatora na okres 2 lat od wykonania montażu – nawet jeśli nie było takiego zapisu w umowie. Jest obowiązkowa i niezbywalna!
Obejmuje ona ochronę każdego, nawet najmniejszego elementu instalacji i jest cennym narzędziem wtedy, kiedy gwarancja może nie obejmować danej usterki. To potężne narzędzie w rękach prosumentów!
Gwarancja instalacji fotowoltaicznej a obowiązkowe przeglądy
Niekiedy producenci wymagają okresowych przeglądów, by gwarancja na instalację PV została zachowana. Coroczna, dodatkowo płatna usługa jednak nie wszystkim może być w smak – szczególnie jeśli instalacja działa bez zarzutu. Warto jednak co jakiś czas sprawdzić, czy moduły są w pełni sprawne. Dobrym pomysłem jest połączenie tej czynności z innymi okresowymi przeglądami – na przykład obowiązkowego przeglądu instalacji odgromowej, które powinno odbywać się pięć lat. Możesz także w tym czasie zlecić dodatkowe umycie modułów, co zwiększy ich wydajność!
Gwarancja na instalację fotowoltaiczną to spokój ducha i pewność, że poczyniona inwestycja będzie wyłącznie źródłem oszczędności. By odsunąć od siebie niepotrzebny stres, upewnij się, że wybrany przez Ciebie producent oferuje odpowiednią gwarancję – w DAN Energy wiemy, jakie to ważne!