ZADZWOŃ: 42 230 50 60
NAPISZ: kontakt@danenergy.pl

Ile prądu zużywa pompa ciepła?

Pompa ciepła to nie tylko ekologiczne, ale także ekonomiczne urządzenie grzewcze. Charakteryzuje się wysoką efektywnością energetyczną, co znaczy, że z 1 kWh prądu może wyprodukować – w zależności od współczynnika COP – nawet 4 kWh ciepła. Pojawia się jednak pytanie: ile prądu zużywa pompa ciepła i czy może realnie zmniejszyć domowe rachunki?

 

Jak działa pompa ciepła?

Pompa ciepła jest najbardziej energooszczędnym urządzeniem grzewczym. Pobiera naturalną energię cieplną z otoczenia (w zależności od typu urządzenia z gruntu, wody lub powietrza) i zasila nią system grzewczy budynku. Mogą efektywnie pracować nawet zimą, a latem – działać podobnie jak klimatyzacja i schładzać wnętrze. Do swojej pracy potrzebują jednak niewielkich ilości prądu. No właśnie, ile prądu zużywa pompa ciepła?

 

Pompa ciepła a jej efektywność – współczynnik COP i SCOP

W celu obliczenia ilości prądu, którą będzie pobierać pompa ciepła, z pomocą przychodzi współczynnik COP (z ang. Coefficient Of Performance). Określa on, ile dane urządzenie dostarcza ciepła do ogrzewania domu w stosunku do ilości zużytej przy tym energii elektrycznej. 

COP pomaga w porównaniu ze sobą pomp różnych producentów – im wyższy jest współczynnik COP danego urządzenia, tym więcej energii grzewczej jest w stanie ono wytworzyć z 1 kWh prądu. W nowoczesnych urządzenia współczynnik ten mieści się w przedziale od 3,5 do 5,5: pompy te z 1 kWh energii elektrycznej są w stanie wytworzyć od 3,5 do 5,5 kWh energii cieplnej.

Znajomość COP jednak nie wystarczy – by oszacować, ile prądu zużywa pompa ciepła, konieczne będzie również SCOP. To współczynnik określający ilość energii cieplnej dostarczonej do ogrzewania domu w stosunku do ilości zużytej przy tym energii elektrycznej w ciągu roku. Do jego ustalenia można wykorzystać wygodne kalkulatory online, które wezmą pod uwagę typ urządzenia, oczekiwaną temperaturę i inne parametry.

 

Ile prądu zużywa pompa ciepła?

Znając oba powyższe współczynniki możemy już obliczyć, ile prądu zużywać będzie nasza pompa ciepła. Jak to zrobić? Najprościej będzie podzielić zapotrzebowanie budynku na ciepło przez wartość SCOP. Gotowe? Otrzymany wynik należy następnie pomnożyć przez cenę, którą płacimy za 1 kWh energii.

Szacuje się, że w typowym gospodarstwie domowym liczącym około 100 metrów kwadratowych pompa ciepła zużywać będzie około 2000-3000 kWh rocznie. Liczba ta zwiększyć się może jednak o kolejny 1000 kWh, jeśli urządzenie dodatkowo wspierać będzie przygotowywanie ciepłej wody użytkowej. To zdecydowanie mniej, niż zużywa kocioł elektryczny.

 

Jak obniżyć zużycie prądu przez pompę ciepła?

Czy możemy zrobić coś, by nasza pompa ciepła zużywała nieco mniej prądu? Oczywiście! Warto zadbać, by budynek był dobrze izolowany i nie tracił szybko ciepła – to sprawi, że urządzenie będzie miało zimą mniej pracy, by doprowadzić wnętrze do oczekiwanej temperatury.

Warto również stawiać na takie pompy, które cechują się wysokim współczynnikiem COP. W celu ograniczenia zużycia prądu dobrze połączyć pompę ciepła z niskotemperaturowym ogrzewaniem podłogowym zamiast tradycyjnych grzejników.

Dobrym pomysłem na ograniczenie wydatków jest także… połączenie pompy ciepła z instalacją fotowoltaiczną. W ten sposób darmowa energia ze słońca zasili pracę systemu grzewczego, a Ty będziesz mógł cieszyć się całkowitą niezależnością. To dodatkowe ograniczenie kosztów, a rozwiązanie to znajduje sobie coraz więcej zwolenników.