ZADZWOŃ: 42 230 50 60
NAPISZ: kontakt@danenergy.pl

Jak dobrać moc pompy ciepła do swoich potrzeb?

Dobrze przemyślana i dopasowana do potrzeb mieszkańców pompa ciepła sprawi, że rachunki za prąd i ogrzewanie poszybują w dół, a my będziemy mogli cieszyć się ekologicznym źródłem ciepła w naszym domu. Pojawia się jednak pytanie — jak dobrać moc pompy ciepła tak, by jak najlepiej spełniała swoje zadanie, zachowała na długo żywotność i zagwarantowała szybki zwrot inwestycji? 

 

Na co należy zwrócić uwagę, planując moc pompy ciepła?

 

Staranne zaplanowanie instalacji pompy ciepła gwarantuje jej prawidłową pracę! Pozwoli na całkowite spełnienie zapotrzebowania cieplnego domu przy jednoczesnej trosce o ekologię i oszczędność. Jej złe dopasowanie pod kątem mocy może narazić nas nie tylko na wyższe rachunki, ale także na niesatysfakcjonującą wydajność.

 

Jakie są najważniejsze parametry, które należy wziąć pod uwagę? Pamiętaj o:

 

  • powierzchni domu, który chcesz ogrzać,
  • ilości domowników i zużywanej przez nich wodzie,
  • lokalizacji, a w szczególności średniej temperaturze rocznej terenu, na którym znajduje się dom,
  • zapotrzebowaniu cieplnym budynku.

 

Moc pompy ciepła — czemu lokalizacja jest tak ważna?

 

To żadna nowość, że w poszczególnych regionach naszego kraju panują różne warunki atmosferyczne. Niższa bądź wyższa średnia temperatura roczna wymagać będzie więc od pompy ciepła większej lub mniejszej wydajności. Ważnym parametrem jest punkt biwalentny, czyli taka temperatura, po której przekroczeniu uruchamia się grzałka, która wspomaga działanie pompy ciepła.

 

Wraz ze wzrostem mocy instalacji możemy coraz bardziej obniżać wartość punktu biwalentnego. Ile on wynosi? W okolicy Suwałk będzie mieścić się w przedziale od -11 do -8 stopni Celsjusza, podczas gdy w zachodniopomorskiem wystarczy przedział od -7 do -4 stopni.

 

Wpływ powierzchni domu na moc pompy ciepła

 

Nieodłącznym aspektem obliczania mocy pompy ciepła jest jednak powierzchnia domu, który ta ma ogrzewać. To od tego w dużej mierze (oraz od właściwości termoizolacyjnych budynku) zależeć będzie jej moc. 

 

Warto pamiętać, że różnego rodzaju budynki potrzebować będą różnej mocy, by je ogrzać. W przypadku nowych domów z dobrą izolacją cieplną lub domów energooszczędnych przyjmuje się 40-50 W na m2 powierzchni. Tak więc w przypadku nowego, dobrze izolowanego budynku o wielkości 120 metrów kwadratowych koniecznie będzie 6000 watów, a więc 6 kW.

 

W starym budownictwie sprawa wygląda jednak inaczej, a potrzebna moc pompy może wynosić nawet 120 W na m2. Jeśli chcesz ogrzać starszy dom, to w internecie znaleźć można specjalistyczne, szczegółowe tabele poświęcone warunkom technicznym budynków powstających w poszczególnych latach i ich zapotrzebowaniu na energię.

 

Liczba domowników a moc pompy ciepła

 

Wiesz już, jak obliczyć potrzebną moc pompy ciepła w kontekście powierzchni budynku. To jednak nie wszystko! Wpływa na nią także liczba domowników. Nie tyle chodzi tutaj jednak o ogrzewanie, a o… zużycie wody! Przyjmuje się, że jedna osoba zużywa około 50 litrów wody dziennie, której ogrzanie wymagać będzie 250 watów. Planując instalację warto jednak przewidzieć również specjalne potrzeby — będziesz pobierać więcej mocy, jeśli po głowie chodzi Ci ciepła woda w basenie lub w jacuzzi.

 

O czym jeszcze warto pamiętać, obliczając moc pompy ciepła?

 

Ważnym aspektem wyboru pompy ciepła jest również rodzaj odbiornika. Co to znaczy? Inną pompę ciepła wybierzesz, jeśli ogrzewasz dom za pomocą niskotemperaturowego odbiornika o dużej powierzchni, czyli na przykład ogrzewania podłogowego. Taki rodzaj ogrzewania wymaga niższej temperatury grzania, która oscyluje w granicach 40 stopni Celsjusza. W przypadku tradycyjnych grzejników wynosi ona nawet 55 stopni i wymagać będzie pompy ciepła o większej mocy i wysokiej temperaturze.

 

Inwestycja w pompę ciepła szybko się zwraca — zwłaszcza przy rosnących cenach paliwa i eksploatacji klasycznych pieców. To ekologiczne i ekonomiczne rozwiązanie, które staje się jeszcze bardziej kuszące dzięki różnorodnym ulgom czy dopłatom — na przykład pochodzącym z programu “Czyste powietrze”. Nie więc na co czekać! Oblicz odpowiednią moc pompy ciepła i zadbaj o przyjazne dla planety (i Twojego portfela) ogrzewanie domu!