ZADZWOŃ: 42 230 50 60
NAPISZ: kontakt@danenergy.pl

Jak działa instalacja fotowoltaiczna?

Darmowa i ekologiczna energia ze słońca staje się coraz bardziej popularna w naszym kraju, a rozmaite dotacje, ulgi czy rosnące ceny prądu sprawiają, że panele fotowoltaiczne można spotkać w coraz to nowych miejscach. Pojawia się jednak pytanie – jak działa instalacja fotowoltaiczna i czemu nazywa się ją technologią przyszłości? Dzisiaj przychodzimy z wiedzą w pigułce i odpowiadamy na najważniejsze pytania!

Czemu inwestuje się w panele fotowoltaiczne?

Zacznijmy od podstaw – dlaczego instalacje fotowoltaiczne są tak popularne nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie? Najważniejszym argumentem są bezsprzecznie… rosnące w zastraszającym tempie ceny energii. Jako pierwsi cierpią przedsiębiorcy, dlatego specjalne farmy fotowoltaiczne zobaczyć może zarówno na dużych, jak i małych firmach. Coraz więcej osób pragnie także ograniczyć swoje rachunki instalując panele produkujące darmową energię ze słońca w swoim domu.

Popularność instalacje fotowoltaiczne zawdzięczają także rozwojowi technologii. Są bardzo skuteczne w ilości produkowanego prądu i już kilka paneli może spełnić potrzeby całego gospodarstwa domowego. Przemawia za nimi także niezawodność, pewność kilkudziesięciu lat wydajnej eksploatacji oraz troska o środowisko. Produkują energię wolną od zanieczyszczeń i bez zużywania paliw kopalnianych!

Elementy instalacji fotowoltaicznej

Jak działa instalacja fotowoltaiczna? Dzięki ciężkiej pracy poszczególnych jej elementów, które razem zamienić mogą promienie słoneczne w czystą energię. No właśnie, z jakich głównych części składa się każda instalacja?

Panele fotowoltaiczne, falownik, mocowanie, akcesoria łączeniowe i okablowanie – tyle wystarczy, by dostarczyć do domu strumień ekologicznej energii. Oczywiście, nie zawsze to jedyne części wykorzystywane w instalacji. Niektórzy decydują się na przykład na doposażenie w specjalne magazyny energii, które umożliwiają wykorzystywanie wyprodukowanego prądu wtedy, gdy jest on najbardziej potrzebny.

Specjalistyczny sprzęt

Jako akcesoria łączeniowe wykorzystuje się specjalistyczny sprzęt, który musi sprostać wielu wymaganiom. Układ fotowoltaiczny umieszcza się zazwyczaj na dachu lub mocuje do podłoża, musi więc być odporny na wiele niekorzystnych warunków atmosferycznych. Skrzynki przyłączeniowe, zabezpieczenia AC/DC, rozgałęźniki i złącza muszą być więc nie tylko wytrzymałe, ale także wodoodporne i przymocowane za pomocą solidnego systemu z aluminium lub stali.

Produkcja prądu, czyli jak działa instalacja fotowoltaiczna?

Na czym polega proces wytwarzania energii za pomocą paneli fotowoltaicznych? Ogniwa fotowoltaiczne wykorzystują proces fotoemisji – wykonane są z krzemu, który pod wpływem światła wykazuje właściwości energetyczne: jest półprzewodnikiem.

Światło słoneczne wprawia więc w ruch wolne elektrony krzemu, przyczyniając się do ich przepływu i tym samym produkcji prądu stałego. To jednak nie wystarczy – konieczne jest przekonwertowanie go na prąd zmienny, żeby mogło z powodzeniem być wykorzystywane w instalacji elektrycznej. To zadanie dla inwertorów – falowników – dzięki którym możliwe jest wykorzystanie energii ze słońca.

Falownik kontroluje także pracę całej instalacji. Dostosowuje na bieżąco jej parametry tak, by jak najlepiej spełniała wymagania domowej sieci. Dzięki niemu możemy dokonać analizy jej pracy, ale pomaga także w trakcie awarii – zarządza wyłączaniem i włączaniem się instalacji. Dlatego tak ważne jest, by był sprawny i wysokiej jakości!

Rodzaje ogniw fotowoltaicznych

Panele panelom nierówne, a wybierając je należy przede wszystkim zwrócić uwagę na ogniwa, które są w nich wykorzystywane. Wyróżniamy:

  • ogniwa monokrystaliczne, które zbudowane są z krzemu o silnie ustrukturyzowanej, pozbawionej defektów strukturze, dzięki czemu mogą osiągać sprawność nawet 20%. Co to oznacza? Takie ogniwa potrafią przekształcić nawet ⅕ energii słonecznej bezpośrednio w energię elektryczną. Są jednak dużo bardziej skomplikowane w produkcji niż reszta, a przez to odpowiednio droższe.
  • ogniwa polikrystaliczne zbudowane są z krzemu nieco słabiej ustrukturyzowanego, przez co ich sprawność mieści się w przedziale 14-18%. Dzięki niższej cenie wykorzystuje je się w szczególności w dużych farmach fotowoltaicznych.
  • ogniwa amorficzne to te, w których krzem nie posiada postaci kryształu, przez co występuje w nim największa ilość zanieczyszczeń. Sprawność takiego układu jest więc odpowiednio mniejsza i wynosi między 9 a 14%.

 

Jak działa instalacja fotowoltaiczna? Pozornie proste procesy przekuwane są w darmową i ekologiczną energię – wszystko dzięki nowoczesnej technologii. Warto jednak wiedzieć, w jaki sposób pracować będzie nasza nowa inwestycja. Nie pozostaje więc nic innego, jak cieszenie się energią słoneczną zasilającą sprzęt w naszym domu!