ZADZWOŃ: 42 230 50 60
NAPISZ: kontakt@danenergy.pl

Jak działa i czym jest magazyn energii?

Odnawialne Źródła Energii stają się w Polsce coraz bardziej popularne – pomagają temu różnorodne dofinansowania, chęć niezależności energetycznej czy troska o planetę. Obecnie gorącym tematem jest więc nie tyle produkcja ekologicznej energii, a jej przechowywanie. W tym celu powstały magazyny energii, czyli nowoczesna technologia umożliwiająca odciążenie sieci i korzystanie z prądu wtedy, kiedy naprawdę jest on potrzebny. Czym jednak tak właściwie są i jak działają?

 

Co to jest magazyn energii?

Magazyn energii jest urządzeniem, dzięki któremu możliwe jest przechowywanie prądu i wykorzystywanie go wtedy, gdy nie zachodzi produkcja lub jest ona niewystarczająca. W skrócie – w momencie, w którym wytwarzane jest więcej prądu niż może być zużyte, produkowane są nadwyżki, które wykorzystywane są w okresie zwiększonej konsumpcji.

Dlaczego to takie ważne? Wszyscy wiemy, że OZE są niestabilne – fotowoltaika nie produkuje prądu, gdy nie świeci słońce, a turbiny wiatrowe, gdy nie wieje wiatr. Dzięki magazynom energii możliwe jest przechowywanie energii wytworzonej w czasie szczytu produkcji i wykorzystanie jej dopiero wtedy, gdy będzie ona rzeczywiście potrzebna (na przykład w nocy lub zimą). To zaś zwiększa autokonsumpcję darmowej energii.

 

Jak działa magazyn energii?

Zasada działania jest prosta – większość magazynów energii działa na zasadzie akumulatorów, które kumulują nadwyżkę wyprodukowanego prądu. Trwa to aż do całkowitego naładowania baterii: po tym czasie energia trafia prosto do sieci. 

Jeśli więc prąd przestanie z jakiegoś powodu produkowany przez instalację fotowoltaiczną (na przykład w wyniku niepogody), magazyn energii zaspokaja zapotrzebowanie na energię, oddając nagromadzoną energię.

 

Rodzaje magazynów energii

Przydomowe magazyny energii różnią się zazwyczaj rodzajem akumulatora. Najczęściej spotkać możemy urządzenia wyposażone w baterie litowo-jonowe lub kwasowo ołowiowe. Czym się różnią?

Akumulatory litowo-jonowe spotkać możemy powszechnie: są stosowane między innymi w samochodach elektrycznych czy telefonach komórkowych. To stale rozwijana technologia, która sprzyja ciągłej poprawie ich parametrów. Są lekkie, trwałe i wygodne. Mają także wysoką sprawność oraz można rozładować je niemal do zera, przez co stanowią doskonałe uzupełnienie instalacji fotowoltaicznej.

Jak działają? Przy ładowaniu akumulatora jony litu przemieszczają się z elektrody dodatniej poprzez elektrolit do elektrody ujemnej, w ten sposób energia zostaje zmagazynowana w elektrolicie. Przy rozładowaniu baterii kierunek ruchu jonów jest odwrotny, dzięki czemu uwalnia się energia elektryczna.

Nieco tańsze akumulatory kwasowo-ołowiowe to starsza, niemal stuletnia technologia. Mimo to nadal jest popularna – szczególnie w mniejszych instalacjach off-grid. Cechuje ją odporność na zimno, więc dobrze sprawdza się na przykład w domkach letniskowych, w których fotowoltaika nieużywana jest zimą. Mają jednak niższą sprawność i wymagają osobnego, wentylowanego pomieszczenia.

 

Korzyści z użytkowania magazynów energii

Te wyjątkowe „urządzenia lub zespół urządzeń służących do przechowywania energii w dowolnej postaci”, jak definiuje to ustawa o OZE, przynoszą mnóstwo korzyści. O jakich warto pamiętać?

  • Możliwość magazynowania energii w ciągu dnia, by wykorzystać ją wieczorem.
  • Możliwość magazynowania energii zakupionej w tańszej taryfie, by wykorzystać ją, gdy prąd jest droższy.
  • Brak przerw w dostawie prądu.
  • Niezależność energetyczna.
  • Wykorzystanie pełnych możliwości instalacji fotowoltaicznej.
  • Stworzenie samowystarczalnego domu.

 

Magazyn energii to świetny sposób na to, by wykorzystać całą wyprodukowaną przez siebie energię. Dzięki programom finansowania ta nowoczesna technologia jest na wyciągnięcie ręki, a według ekspertów – już niedługo stanie się nieodłącznym elementem każdej instalacji fotowoltaicznej.