ZADZWOŃ: 42 230 50 60
NAPISZ: kontakt@danenergy.pl

Jak oszczędzać energię w 2022 roku?

Ceny prądu osiągają niebotyczne wartości, a wraz z nimi drastycznie rosną nasze rachunki. Czy można zrobić coś, by przynieść ulgę nie tylko dla portfela, ale także i planety? Wiele osób zastanawia się, jak oszczędzać energię w 2022 roku. Niekiedy wystarczy drobna zmiana przyzwyczajeń czy starannie przemyślana inwestycja, by zrobić wielką różnicę! Dzisiaj zdradzamy nasze najlepsze sposoby!

Dlaczego tak ważne jest oszczędzanie energii?

Oszczędzanie energii powinno być nawykiem i celem wszystkich mieszkańców Ziemi. Nie chodzi tylko o ekonomię – mimo tego, że średnia cena energii w stosunku do 2021 roku wzrosła nawet o około 25%. Ważne są także kwestie ekologiczne: szczególnie w Polsce, w której większość energii produkowana jest z pomocą szkodliwych dla planety paliw kopalnianych. Mniejsze zużycie to mniejsza ilość szkodliwych związków uwalnianych do powietrza, którym wszyscy oddychamy!

Jak oszczędzać energię?

Sposobów na oszczędzanie energii jest mnóstwo, ale najważniejszym aspektem jest zachowanie umiaru i rozsądku. Co to znaczy? Przede wszystkim chęć zmniejszenia zużycia energii nie powinna negatywnie odbijać się na bezpieczeństwie naszych najbliższych czy ich zdrowiu. Zbyt niska temperatura w domu może potęgować przeziębienia czy infekcje, a niewystarczająca ilość światła powodować problemy ze wzrokiem. Oszczędzanie energii elektrycznej jest ważne, ale należy robić to z głową!

Sposoby na oszczędzanie energii w 2022 roku

Chcesz ograniczyć swoje rachunki za prąd? Oto, co możesz zrobić, by oszczędzać energię w 2022 roku. Warto wprowadzić te zasady w życie!

Energooszczędny sprzęt

Jednymi z najbardziej prądożernych domowych sprzętów są z pewnością lodówki, piekarniki czy inne duże artykuły AGD i RTV. Inwestycja w sprzęt o wysokiej klasie energetycznej (najwyższa oznaczana jest symbolem A+++) sprawi, że te zużywać będą mniej energii. Dzięki temu w portfelu zostanie więcej pieniędzy!

Tanie oświetlenie

Nie wszyscy wiedzą, ile oszczędności potrafi przynieść wymiana domowych żarówek na ich energooszczędne warianty! Nie dość, że pobierają mniej prądu, to jeszcze charakteryzują się wyższą żywotnością. 

Optymalizacja użytkowania domowych sprzętów

Co oznacza rozsądne planowanie zużycia prądu? Warto pamiętać o kilku aspektach. Nie da się ukryć, że pralka i zmywarka są jednymi z najbardziej prądożernych sprzętów w domu – warto więc włączać je tylko wtedy, gdy są pełne. Puste przebiegi pralki czy zmywarki sprawiają, że mogłyby one tym samym kosztem energetycznym wyczyścić więcej talerzy czy wyprać więcej ubrań. Warto trochę poczekać i zaplanować duże pranie na jeden-dwa dni w tygodniu.

Umiejętne ogrzewanie domu

Niektórzy zimą stawiają na prawdziwą saunę w domu. To nie do końca dobre rozwiązanie, ponieważ przebywanie w zbyt wysokiej temperaturze, podczas gdy na dworze ziąb, może negatywnie odbijać się na naszym zdrowiu. Nie wszyscy wiedzą, że komfortowa temperatura dla człowieka mieści się w przedziale 17-23 stopni. W niższej temperaturze ponadto lepiej się śpi, a obniżając ją w domu zaledwie o 1-2 stopnie można znacząco ograniczyć rachunki.

Inwestycja w fotowoltaikę

Nie da się ukryć, że rozwiązaniem dla galopujących cen prądu jest… produkowanie go samodzielnie! Instalacja z paneli słonecznych sprawia, że ekologiczna energia napędza nasze domowe sprzęty, a my nie musimy martwić się rachunkami.