ZADZWOŃ: 42 230 50 60
NAPISZ: kontakt@danenergy.pl

Jak otrzymać dofinansowanie do pompy ciepła i kto może uzyskać dotację?

Pompy ciepła to jedne najbardziej ekologicznych i ekonomicznych źródeł generowania energii. Nic dziwnego, że stają się coraz bardziej popularne – z pewnością pomagają w tym różnorodne źródła finansowania i dotacje, które usprawniają wymianę starych, drogich w utrzymaniu i zanieczyszczających środowisko pieców. Sprawdź, kto może otrzymać dofinansowanie na pompę ciepła i na jaką jego wysokość można liczyć!

Dofinansowanie do pompy ciepła – program Czyste Powietrze

Do 2029 właściciele domów wyposażonych w stare i nieefektywne źródła ciepła mają obowiązek jej wymiany. Pomóc ma w tym program Czyste Powietrze, który oferuje dofinansowanie do przeprowadzenia termomodernizacji w starszych zabudowaniach.

To priorytetowy program Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który przyspieszyć ma proces wymiany starych urządzeń grzewczych. Dokładne kwoty dotacji zależą nie tylko od zakresu termomodernizacji, ale także do rodzaju pompy ciepła – można otrzymać nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych! 

Kto może zostać jego beneficjentem? Tych podzielono na kilka grup:

  • osoby, których dochód roczny nie przekracza 100 000 zł (podstawowy poziom dofinansowania).
  • osoby, w których gospodarstwie domowym przeciętnym dochód na mieszkańca nie przekracza 1564 zł w gospodarstwie wieloosobowym, a 2189 zł w gospodarstwie jednoosobowym. (podwyższony poziom dofinansowania).
  • osoby, których miesięczny dochód na jednego członka w gospodarstwie wieloosobowym nie przekracza 900 zł oraz 1260 zł w przypadku gospodarstw jednoosobowych. (najwyższy poziom dofinansowania).

Poszczególne grupy otrzymać mogą różnorodne kwoty dofinansowania. W przypadku ostatniej z nich możliwa jest dopłata w wysokości nawet 90% poniesionych kosztów

Jeśli chodzi o pozostałe grupy, to maksymalne kwoty rozkładają się odpowiednio na wysokości 30 tys. złotych – w przypadku podstawowego poziomu dofinansowania, oraz 37 tys. złotych – w przypadku podwyższonego progu.

 

Dofinansowanie do pompy ciepła w nowym domu

Czy planując nową zabudowę, można liczyć na dofinansowanie? Owszem! Właściciele nowych budynków skorzystać mogą z programu Moje Ciepło, który obejmuje zakup i montaż pomp ciepła. Dotacje wynoszą od 7 do 21 tysięcy złotych.

Jaki jest warunek otrzymania dopłat? Należy zainstalować pompę ciepła w domu o podwyższonym standardzie energetycznym. Co to znaczy? W takim domu zapotrzebowanie na energię na potrzeby wentylacji, przygotowywania ciepłej wody oraz ogrzewania musi wynosić maksymalnie 63 kWh na metr kwadratowy powierzchni użytkowej w ciągu roku.

Na co można otrzymać dofinansowanie z programu Moje Ciepło? Obejmuje on pompy ciepła  różnego rodzaju – powietrzne, wodne i gruntowe. Warto pamiętać, że jedynie na pompy gruntowe otrzymać można maksymalną wysokość dofinansowania. Założenie jest takie, by dotacje pokrywały około 30-45% kosztów kwalifikowanych inwestycji.

 

Dofinansowanie na pompę ciepła od PGNiG

Dotację można otrzymać również z programu PGNiG, który ruszył w kwietniu 2022 roku. To dofinansowanie obejmujące pompy ciepła typu powietrze/woda, których klasa efektywności energetycznej to przynajmniej A+. Otrzymać można nawet 4000 złotych, jednak jest pewien warunek – pompa zakupiona być musi u jednego z partnerów PGNiG.

 

Ulga termomodernizacyjna na pompę ciepła

Innym sposobem na zwiększenie opłacalności instalacji pompy ciepła jest także skorzystanie z tak zwanej „ulgi termomodernizacyjnej”, która pozwala na odliczenie od podatku dochodowego wydatków poniesionych w ramach termomodernizacji budynku. Ulga ta wynosić może maksymalnie 53 tysiące złotych na osobę, a skorzystać mogą z niej właściciele i współwłaściciele budynków. 

Należy pamiętać, że w przypadku wykorzystania ulgi inwestycja musi być zrealizowana w przeciągu trzech lat oraz nie może ona dotyczyć budynku będącego jeszcze w budowie. Można jednak łączyć ją z innymi programami wsparcia, takimi jak Moje Ciepło, Mój Prąd czy Czyste Powietrze – jest wtedy pomniejszona o wartość dofinansowania z innych źródeł.

 

Pompa ciepła to przyszłość domowych instalacji grzewczych, jednak wiążąca się z nią inwestycja może niektórych zniechęcać do termomodernizacji. Na szczęście istnieje wiele programów finansowania, które pomagają uporać się z tym problemem i cieszyć się nową technologią w swoim domu. Warto z nich skorzystać!