ZADZWOŃ: 42 230 50 60
NAPISZ: kontakt@danenergy.pl

Jak używać olejków eterycznych w domu?

Olejki eteryczne są wykorzystywane przez ludzi już od tysięcy lat, wypełniając swoim kojącym zapachem świątynie, łaźnie czy domy. Pozwalają nie tylko na stworzenie przyjemnej atmosfery, ale także pozwalają lepiej się zrelaksować czy – niektóre – działać leczniczo na ciało człowieka. Dzisiaj pokazujemy jak używać olejków eterycznych w domu, by wykorzystać drzemiącą w nich moc!

Co to są olejki eteryczne?

Naturalne olejki pozyskuje się z drzew, krzewów, kwiatów czy nasion. To lotne związki, które esencjonuje się metodą destylacji parowej – dzięki temu udaje się zamknąć piękne zapachy pod postacią płynu. Wnikają do organizmu przez skórę czy płuca w trakcie oddychania, wzmacniając go swoimi różnorodnymi właściwościami.

Do czego wykorzystuje się olejki eteryczne?

Nie wszyscy wiedzą, że olejki eteryczne mają szereg zaskakujących właściwości! Do czego najczęściej się ich używa?

Rozsiewanie zapachu

To ich najczęstsza funkcja w domu. Po wymieszaniu z wodą i wlaniu do miseczki z podgrzewaczem lub do specjalnego dyfuzora wypełniają mieszkanie cudownym aromatem, który dodatkowo nawilża powietrze.

Inhalacje

Wiele osób docenia wpływ olejków eterycznych na zdrowie, przeprowadzając za ich pomocą specjalne inhalacje. Szczególnie dobrze wpływają na układ oddechowy, zwalczając na przykład objawy przeziębienia. W tym celu dobrze sprawdza się na przykład olejek miętowy, tymiankowy czy sosnowy.

Kąpiele aromaterapeutyczne

Równie korzystny wpływ na zdrowie okazują się mieć kąpiele z wykorzystaniem olejków eterycznych. Wystarczy kilkanaście kropel dodanych do ciepłej kąpieli, a nasza skóra stanie się doskonale nawilżona i odżywiona. To sama przyjemność!

Kosmetyki

Wiele osób dodaje krople olejków eterycznych do ulubionych (lub tworzonych własnoręcznie kremów czy toników). To dobry sposób, by nadać im ulubiony zapach!

Środki czyszczące

Olejki eteryczne sprawiają, że nasz dom może wypełnić cudowny aromat. Dyfuzory to jednak nie wszystko! Wystarczy dodać kilka kropel do domowej roboty środków czystości (na przykład tych tworzonych za pomocą octu czy sody oczyszczonej), by podczas sprzątania rozsiewać błogi, przyjemny aromat. Pachną lepiej niż chemiczne środki dostępne w drogeriach!

Rodzaje olejków eterycznych

Pachnące olejki możemy podzielić na kilka grup o różnorodnych właściwościach. Ich poznanie pomoże nam odpowiedzieć na pytanie jak używać olejków eterycznych!

Wyróżniamy więc odświeżające powietrze, kojące zapachy leśne. W tej grupie znajdują się olejki miętowe, jodłowe, sosnowe czy eukaliptusowe. Kojarzące się z zielenią zapachy sprawiają, że wszystko prezentuje się bardzo świeżo.

Inny efekt dadzą olejki pobudzające: cytrusowe, pomarańczowe czy rozmarynowe. Skłonią nas do działania! W celu uspokojenia warto sięgnąć po olejki paczulowe, sandałowe, piżmowe czy mirrowe.

Nic nie stoi na przeszkodzie, by wypróbować także lżejsze zapachy, które łączą w sobie działanie wielu grup. Wśród nich wyróżnia się szczególnie lekkie zapachy kwiatowe, które uosabiają olejki jaśminowe, różane czy lawendowe. Są bardzo bezpieczne!

Jak używać olejków eterycznych?

Stosowanie olejków eterycznych w domu ma wiele zalet – za ich pomocą stworzysz nie tylko wydajne i pięknie pachnące środki czystości. Warto pamiętać, że przy zachowaniu ostrożności ich stosowanie jest w pełni bezpieczne: należy jednak zadbać o to, by nie zostały aplikowane one bezpośrednio na skórę.

To jednak nie wszystko! Niektórzy stosują olejki eteryczne w ciekawy sposób, dodając kilka kropel np. do świeżego worka na śmieci czy samego śmietnika. To sprawia, że przez cały czas wydobywać się będzie z niego świeży aromat!

Wiesz już, jak używać olejków eterycznych w domu. Nie musisz ograniczać się jedynie do specjalnych dyfuzorów – na pewno znajdziesz dla nich więcej zastosowań! Warto z nich korzystać: za niewielką cenę możemy nadać mieszkaniu zupełnie nowego charakteru.