ZADZWOŃ: 42 230 50 60
NAPISZ: kontakt@danenergy.pl

Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu? Poznaj 8 sposobów.

Gdy temperatura na zewnątrz systematycznie spada, rachunki za ogrzewanie zaczynają niebezpiecznie rosnąć. W obliczu galopujących cen wiele osób zadaje sobie pytanie: jak oszczędzić na ogrzewaniu, by przynieść ulgę dla swojego portfela? Czasem drobne zmiany przyzwyczajeń czy niewielkie inwestycje mogą sprawić, że uda się ograniczyć niepotrzebne wydatki. Zobacz, co możesz zrobić!

Z czego wynikają koszty ogrzewania?

Okres grzewczy w Polsce trwać może nawet od września – jeśli jest szczególnie zimny – aż do maja, kiedy jeszcze zdarzają się przymrozki. O galopujących cenach ogrzewania najszybciej dowiadują się właściciele domów: to oni muszą liczyć się często z kosztem zakupu węgla czy gazu, którym ogrzewają swój dom.

Z nieco innymi problemami borykają się właściciele mieszkań, których cena ogrzewania zależy od wielu czynników. Ma na nią wpływ stan izolacji budynku, ustanowione z dostawcą energii ceny za 1 GJ, użytkowanie czy sposób rozliczenia. To wszystko sprawia, że zaliczka na media podczas trwania chłodniejszych miesięcy może okazać się przykrą niespodzianką.

8 sposobów na to, jak zaoszczędzić na ogrzewaniu

Jak możesz zmniejszyć rachunki za ogrzewanie w obliczu rosnących cen? Czasem wystarczy drobna zmiana przyzwyczajeń czy niewielka inwestycja! Przejdźmy do konkretów – oto nasze sekrety na to, jak zaoszczędzić na ogrzewaniu.

Uszczelnianie okien i drzwi

Za pomocą niewielkiego wysiłku można realnie ograniczyć ciepło uciekające z wnętrza domu czy mieszkania, a dzięki temu – zmniejszyć rachunki. Wymiana uszczelki to koszt rzędu kilku złotych, a może przynieść doskonałe efekty. Wystarczy zamknąć wszystkie okna i mokrą ręką sprawdzić, czy z zewnątrz nie przedostaje się zimny wiatr.

Obniżenie temperatury

Wiele osób decyduje się zimą na iście tropikalną temperaturę w swoim wnętrzu – często z przyzwyczajenia! Za wysoka temperatura sprawia jednak, że gorzej śpimy i trudniej nam dobrze wypocząć. Warto spróbować ją obniżyć – najpierw o 1-2 stopnie. Kroczek po kroczku może nam udać się zmiana swoich nawyków!

Opóźnione ogrzewanie

Początek sezonu grzewczego nie oznacza, że trzeba od razu palić w piecu czy rozkręcać kaloryfery! Często na przełomie września i października temperatury nadal oscylują w okolicy komfortowych 20 stopni Celsjusza, a potrzeba ogrzewania mieszkania w bloku zaczyna się dopiero w listopadzie. Trzeba trzymać rękę na kurku!

Brak domowników = brak ogrzewania

Wychodząc z domu, pamiętaj o wyłączeniu ogrzewania. Skoro nie ma Was cały dzień, to mieszkanie nie musi być ogrzewane! Po powrocie włącz grzejniki, nastaw ciepłą herbatę i ciesz się szybko nagrzewającym się domem, w którym i tak będzie dużo cieplej niż na dworze. Chyba że mierzysz się z zimą stulecia!

Inwestycja w termostat

Urządzenie kontrolujące temperaturę w domu sprawi, że nie będziesz niepotrzebnie wykorzystywać energii grzewczej. Pozwala ograniczyć wydatki!

Ogrzewanie tylko niektórych pomieszczeń

Jeśli mieszkasz w dużym domu, to z pewnością masz swoje ulubione przestrzenie, w których spędzasz wieczory. Planując wieczór filmowy w sypialni zamknij do niej drzwi i zakręć kaloryfery w tych pokojach, w których nie przebywasz. Oszczędność będzie można zobaczyć gołym okiem!

Zainwestuj w pompę ciepła

Drogi węgiel sprawia, że coraz więcej osób poszukuje alternatywnych opcji na ogrzewanie domu. Jedną z najbardziej popularnych jest pompa ciepła, która pozwala dostarczać energię z wnętrza ziemi wprost do naszego domu! W połączeniu z instalacją fotowoltaiczną zamienia dom w samowystarczalną fortecę, ale nawet bez niej jest opłacalnym rozwiązaniem, pozwalającym ograniczyć rachunki.

Termomodernizacja

Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu? Sprawiając, że budynek będzie dobrze trzymał ciepło – nie da się ukryć, że to najskuteczniejsza metoda. Chociaż w bloku nie mamy na to wielkiego wpływu, to planując budowę domu, warto zawczasu wziąć pod uwagę grubość ściany czy izolację dachu. Starsze budynki szczególnie zasługują na termomodernizację. Rachunki mogą dzięki niej zmniejszyć się nawet dwukrotnie!

 

Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu? Można postawić na drobne zmiany nawyków czy niewielkie inwestycje, które mogą przynieść znakomite efekty! Niewątpliwie jednak najskuteczniejszą opcją jest termomodernizacja budynku lub zmiana źródła ciepła. Jeśli jednak nie możesz pozwolić sobie na taką inwestycję, wystarczy ogrzewać… z głową! Twój portfel na pewno Ci za to podziękuje.