ZADZWOŃ: 42 230 50 60
NAPISZ: kontakt@danenergy.pl

Jaki wpływ na zdrowie ma smog?

O temacie smogu ciągle jest w Polsce głośno — nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ powietrze w polskich miastach uznaje się za jedno z najbardziej zanieczyszczonych na świecie. Obecność smogu ma niebagatelny wpływ na zdrowie: według raportów WHO to właśnie on w 30% odpowiada za powstawanie nowotworów. W jaki jeszcze sposób jakość powietrza przekłada się na nasze zdrowie i co możemy zrobić, by ją poprawić?

 

Smog — skąd się bierze?

Smog jest nienaturalnym i toksycznym zjawiskiem atmosferycznym, za którego powstanie odpowiada człowiek. Niesłusznie jednak uważa się, że występuje on jedynie zimą — smog niejedno ma imię i z tym kłopotliwym problemem borykamy się przez cały rok.

Co do zasady wyróżnić możemy dwa rodzaje smogu: klasyczny oraz fotochemiczy. Ten pierwszy, nazywany również smogiem londyńskim, jako pierwszy staje nam przed oczami, gdy myślimy o zanieczyszczonym powietrzu. Spotyka się go zwykle w sezonie grzewczym w umiarkowanej strefie klimatycznej, od listopada do lutego, i powstaje w czasie spalania węgla oraz innych szkodliwych substancji podczas ogrzewania domów.

Nieco inne pochodzenie ma smog fotochemiczny. Występuje w miesiącach letnich w wielu miastach świata, w których panuje duży ruch uliczny. Szkodliwe związki mieszają się z gorącym powietrzem, odpowiadając za złe samopoczucie i stan zdrowia mieszkańców.

Niestety, w Polsce spotkać możemy się z obydwoma rodzajami smogu, więc ryzyko zatrucia szkodliwymi związkami panuje niemal przez cały rok. Do czego może ono doprowadzić?

 

Gorzkie konsekwencje smogu

Wystarczy krótki kontakt ze smogiem, żeby ten mógł dać nam się we znaki. Krótkotrwałe zatrucie przypominać mogą swoimi objawami przeziębienie o różnorodnym stopniu nasilenia. Co można zaobserwować? Najczęściej towarzyszą mu:

 • kaszel,
 • zwiększone wydzielanie śluzu,
 • świąd nosa i oczu,
 • świszczący oddech,
 • zmniejszona tolerancja wysiłku,
 • zmęczenie i złe samopoczucie.

Powyższe objawy to naturalna, obronna reakcja organizmu na zatrucie smogiem. Co jednak gdy wystawieni jesteśmy na niego przez długi czas — na przykład mieszkamy w jednym z miast o najniższej jakości powietrza? Wieloletni kontakt ze smogiem może być przyczyną:

 • rozwoju astmy i alergii,
 • przewlekłych chorób płuc,
 • chorób układu krążenia,
 • zwiększenia ryzyka udaru mózgu i zawału serca,
 • rozwoju chorób nowotworowych (nie tylko raka płuc, ale także mózgu czy szyjki macicy),
 • zmniejszenia płodności, obniżenia sprawności umysłowej (szczególnie u dzieci) i powstawania wad wrodzonych jeszcze w okresie płodowym.

Należy pamiętać, że na szkodliwe działanie smogu szczególnie narażone są osoby cierpiące na astmę i POCHP. Dla nich każdy kontakt z zanieczyszczonym powietrzem może doprowadzić do zaostrzenia objawów, w skrajnym przypadku nawet ze skutkiem śmiertelnym. Narażone są także dzieci — ich układ oddechowy jest krótszy i mniej wydajny, przez co te oddychają częściej i szybciej (również przez usta), tym samym wdychając więcej szkodliwych substancji.

 

Co możemy zrobić ze smogiem?

Niestety, nie jesteśmy w stanie samodzielnie wyeliminować palącego problemu zanieczyszczonego powietrza z naszej okolicy. To działanie musi być skoordynowane i dobrze przemyślane — dzięki temu uda się ograniczyć emisję szkodliwych związków. 

Przede wszystkim ważna jest edukacja, która zmniejszy problem spalania śmieci w wielu polskich domach czy dużego udziału węgla w procesie grzewczym. Do ograniczenia powstawania smogu przyczyniają się także ekologiczne źródła energii — rosnąca popularność instalacji fotowoltaicznych czy pomp ciepła sprawia, że wspólnymi siłami udaje nam się dbać o jakość powietrza w całej Polsce.

 

Jak na co dzień zabezpieczyć się przed smogiem? 

Co możemy jednak zrobić, by zadbać o swoje zdrowie na co dzień, żyjąc w jednym z największych miast? Dobrym pomysłem są specjalne maseczki antysmogowe z certyfikowanymi filtrami, które zapobiegną przedostawaniu się szkodliwych związków do naszych organizmów. W domu warto zastosować nowoczesne urządzenia — oczyszczacze powietrza ze specjalnymi filtrami HEPA, które pozbędą się nie tylko smogu, ale także drobnoustrojów, grzybów czy pyłków. 

Gdzie człowiek nie może, tam drzewa wyśle! Zadbajmy więc o to, by w naszym otoczeniu znajdowało się jak najwięcej roślin. Ich zdolność do pobierania z powietrza dwutlenku węgla i oddawania tlenu pozwala nieco posprzątać ten bałagan, który sami sobie zgotowaliśmy. Trawniki, krzewy, pnącza, miejskie łąki czy ogrody doskonale oczyszczają powietrze!

WHO uznaje zanieczyszczenie powietrza za najpoważniejsze zagrożenie środowiskowe dla zdrowia publicznego we współczesnym świecie. To ostatni dzwonek, by zatroszczyć się o jego jakość nie tylko dla przyszłych pokoleń, ale także dla nas samych. Pozostaje mieć nadzieję, że coraz większa świadomość szkodliwości smogu i jego wpyłwu na codziennie funkcjonowanie sprawi, że powietrze w Polsce zacznie się poprawiać. Nie ma co mitrężyć — musimy zadbać o to wspólnie!