Pompy ciepła coraz częściej goszczą w polskich domach. Nic dziwnego – dzięki nim udaje się osiągnąć niezależność energetyczną, realnie obniżają one rachunki i są ekologicznym sposobem na ogrzanie budynku. Ich wydajność zależy jednak od kilku czynników, więc wszyscy inwestorzy zachodzą w głowę: jakie grzejniki do pompy ciepła wybrać, by działała ona jak najlepiej? Dzisiaj odpowiadamy na to pytanie!
Pompa ciepła a grzejniki – dlaczego to ważne?
Wiele osób zastanawia się, czy nową instalację z pompą ciepła podłączyć można do istniejących już klasycznych grzejników. Okazuje się, że jest to możliwe, jednak trzeba być gotowym na pewne wyrzeczenia – standardowe modele osiągają swoją pełną moc przy temperaturach w przedziale od 70 do 80°C, więc pompa ciepła nie będzie podczas współpracy z nimi tak wydajna, zużywając o wiele więcej prądu.
Większość pomp to urządzenia niskotemperaturowe, a woda wykorzystywana do zasilania instalacji nie wystarczy to podgrzania tradycyjnych grzejników. Jakie grzejniki do pompy ciepła należy więc wybrać, by pracowała ona optymalnie?
Jakie grzejniki do pompy ciepła wybrać?
Wiemy już, że tradycyjne grzejniki wysokotemperaturowe nie są optymalnym rozwiązaniem dla pomp ciepła. Rozwiązanie jest więc naturalne – warto postawić na grzejniki niskotemperaturowe, których możliwie największa efektywna powierzchnia wymiany ciepła, mniejsza masa oraz mała pojemność wodna dba o jak najbardziej wydajne wykorzystywanie energii pochodzącej z pompy. Oto one!
Grzejniki kanałowe z konwencją wymuszoną
To nowoczesne rozwiązanie montuje się zazwyczaj w nowopowstałych budynkach, które przygotowywane są pod instalację pompy ciepła. Umieszczane są pod podłogę i przybierają formę niewielkich kanalików. Często umieszcza się je tuż przy granicy okien – wyposażone w specjalne czujniki same reagują na obniżanie się temperatury. Szczególnie dobrze sprawdzają się tam, gdzie królują duże przeszklenia!
Grzejniki płytowe
Płaskie, obszerne grzejniki płytowe doskonale sprawdzają się w towarzystwie pompy ciepła – szczególnie dzięki swojej dużej powierzchni, która dobrze współgra z niższą temperaturą wody. Górne grzejniki płytowe szybko i wydajnie ogrzewają pomieszczenia, a ich montaż nie jest trudny.
Różnorodne wymiary i wersje – grzejniki jednopłytowe, dwupłytowe, trzypłytowe czy konwekcyjne pozwolą znaleźć coś, co sprawdzi się w każdym domu. Jeśli zastanawiasz się, jakie grzejniki do pompy ciepła wybrać w domu, w którym niemożliwe jest zastosowanie ogrzewania płaszczyznowego, są rozwiązaniem idealnym!
Klimakonwektory do pomp ciepła
Chociaż na pierwszy rzut oka klimakonwektory wyglądają podobnie do zwykłych grzejników, to jednak ich działanie jest zdecydowanie inne! Po pierwsze, umożliwiają one nie tylko ogrzewanie pomieszczeń, ale także ich… chłodzenie!
Jak to możliwe? Dzięki zastosowaniu w ich wnętrzu specjalnych wentylatorów możliwy staje się szybki przepływ ciepłego lub chłodnego powietrza. Doskonale współpracują z pompami ciepła i umożliwiają montaż w dowolnym pomieszczeniu, jednak mogą być niekiedy źródłem niewielkiego hałasu.
Na rynku dostępne są klimakonwektory ścienne, podłogowe, kasetonowe czy też kanałowe.
Wiesz już, jakie grzejniki do pompy ciepła najlepiej wybrać. Tradycyjne ogrzewanie w połączeniu z tego rodzaju instalacją również wchodzi w grę, jednak należy liczyć się z tym, że będzie mniej wydajne. Warto więc postawić na ogrzewanie niskotemperaturowe – szczególnie jeśli planujemy montaż pompy ciepła w nowym budynku.