Instalacje fotowoltaiczne stają się coraz bardziej powszechne. Wraz z ich popularnością pojawia się jednak wiele nieścisłości, mitów czy legend dotyczących ich działania i opłacalności. Cóż, nasze słowiańskie dusze wprost nakazują poszukiwania jak największej liczby negatywów! I chociaż ta wrodzona malkontenckość może niekiedy oszczędzić wielu problemów, to w niektórych przypadkach potrafi przesłonić ona korzyści wynikające z nowoczesnych rozwiązań. Jakie są więc najpopularniejsze mity narastające wokół fotowoltaiki? Dzisiaj nie mamy dla nich litości!
5 najpopularniejszych mitów na temat fotowoltaiki
Nie ma na co czekać – przyjrzyjmy się pierwszej piątce argumentów, które mają zniechęcać do energii słonecznej. O czym słyszy się najczęściej?
Zbyt mała ilość dni słonecznych w Polsce
To do niedawna najczęściej powtarzany mit na temat sensu stawiania na energię solarną w Polsce. Do niedawna, ponieważ obecnie widzimy, że instalacje PV są nie tylko najbardziej wydajnym OZE w Polsce, ale także stanowią pokaźny wkład w krajową energetykę.
Nie wszyscy wiedzą, że liczba dni słonecznych w Polsce jest niemal taka sama jak w Niemczech czy innych krajach naszego regionu. Nie mamy się czego wstydzić! Dodatkowo dzięki niższym temperaturom fotowoltaika może pracować bardziej wydajnie. Panele lubią słońce, ale nie przepadają za gorącem! Warto pamiętać, że jednym z krajów, który najbardziej inwestuje w fotowoltaikę, jest deszczowa Wielka Brytania.
Panele fotowoltaiczne pracują tylko w pełnym słońcu
Jakie jeszcze mity na temat fotowoltaiki najczęściej można usłyszeć? Takie, że pracuje ona wyłącznie w pełni słoneczne, letnie dni! To oczywiście nieprawda – nowoczesne panele radzą sobie również wtedy, gdy niebo jest pochmurne, a światło rozproszone.
Nie oznacza to jednak, że gdy nie świeci słońce, musimy radzić sobie bez prądu. System rozliczeń oparty na net-billingu pozwala oddawać prąd do sieci wtedy, gdy mamy go za dużo, a pobierać, gdy jest nam potrzebny (na przykład w nocy lub zimą). Rozwijająca się technologia magazynów energii sprawia również, że możemy bez przeszkód kumulować nadwyżkę prądu w swoim domu.
Panele fotowoltaiczne są drogie – pieniężne mity na temat fotowoltaiki
Na pierwszy rzut oka faktycznie może się wydawać, że koszt instalacji paneli fotowoltaicznych nie jest mały. Wystarczy jednak dobrze go przeanalizować, by zorientować się, że jest to inwestycja – obecnie technologia ta jest coraz tańsza, a sam koszt potrafi zwrócić się już nawet w ciągu 6-7 lat. Po tym czasie służyć będzie już wyłącznie jako darmowa energia!
W inwestycji pomagają różnorodne dofinansowania, dotacje czy ulgi. Warto szczególnie zwrócić uwagę na program Mój Prąd, Czyste Powietrze czy ulgę termomodernizacyjną. Nieustający wzrost cen prądu i zawirowania na rynku energetycznym sprawiają, że zwrot jest jeszcze szybszy!
Szybkie niszczenie paneli fotowoltaicznych
Mity na temat fotowoltaiki dotykają różnorodnych tematów – jednym z nich jest to, jakby panele szybko ulegały zniszczeniu. Nic bardziej mylnego: nowoczesne urządzenia cechują się bardzo wysoką wytrzymałością na warunki atmosferyczne, na które przecież narażone są każdego dnia. Są odporne nawet na grad, a jeden metr kwadratowy paneli może utrzymać nawet 900 kilogramów nacisku. Takich opadów śniegu nie było jeszcze nigdy w Polsce!
W celu ich konserwacji wystarczy umyć je raz do roku i odgarnąć zalegający śnieg, jeśli jest go bardzo dużo. To wystarczy!
Utrata wydajności instalacji PV
Niektórzy mówią, że panele fotowoltaiczne szybko tracą swoją wydajność. Gdyby było to prawdą, to wielu producentów strzelałoby sobie w przysłowiową “stopę”, oferując długoletnie gwarancje zapewniające odpowiednią, wyrażoną w procentach moc nawet przez 25 lat. Szacuje się, że mogą być one wydajnym źródłem energii nawet przez wiele dekad!
Mity na temat fotowoltaiki a jej popularność
Na szczęście niewiele osób pokłada jeszcze wiarę w mity na temat instalacji fotowoltaicznych. Paneli pojawia się na polskich domach coraz więcej, a oferowane dotacje czy dofinansowania sprawiają, że takie inwestycje stają się jeszcze bardziej opłacalne. To ekologiczne i oszczędne źródła energii, dzięki którym możliwe jest osiągnięcie prawdziwej niezależności.