ZADZWOŃ: 42 230 50 60
NAPISZ: kontakt@danenergy.pl

Czym jest zielona architektura? Poznaj najbardziej ekologiczne budynki świata!

Współcześnie coraz większą uwagę poświęcamy środowisku – wiemy, że dbanie o ekologię to obowiązek każdego z nas. Alarmujące informacje na temat ocieplenia klimatu były zarzewiem wielu zmian: nie tylko w naszych codziennych przyzwyczajeniach, ale także w rozwoju najnowocześniejszych technologii czy nawet… architektury. Inżynierowie i architekci z całego świata prześcigają się w projektowaniu konstrukcji, które są propagatorami życia „w zgodzie z naturą”. Dzisiaj poznamy najbardziej ekologiczne budynki świata – zapierają dech w piersiach!

 

Ekologia a budownictwo

Czym charakteryzuje się zielona architektura? Powstające w tym duchu budynki łączą w sobie ekologię z nowoczesnością, charakteryzując się nie tylko dbałością o środowisko naturalne, ale także najnowocześniejszymi technologiami. 

Zrównoważone budownictwo nie jest jednak tylko metaforycznym określeniem. Najbardziej ekologiczne budynki świata dokładają wszelkich starań, by otrzymać prestiżowy certyfikat BREEAM oraz LEED, które standaryzują metody oceny ekologiczności budynków. 

Przy nadawaniu certyfikatu istotne jest nie tylko przeznaczenie budowli, sposób jej pobierania energii czy zarządzanie. Ważne są także materiały, z których jest wykonana, zagospodarowanie okolicznych terenów zielonych czy w końcu dopasowanie do środowiska naturalnego. Wszystko to brane jest pod uwagę jeszcze na etapie prac budowlanych.

 

Najbardziej ekologiczne budynki świata – 4 zachwycające budowle

Przyjrzyjmy się więc najbardziej zjawiskowym konstrukcjom. Oto lista naszych ulubionych ekologicznych budowli, które zapierają dech w piersiach. Warto o nich pamiętać!

 

Peral River Tower w Chinach

Chociaż Państwo Środka nie kojarzy się zwykle ze zrównoważonym podejściem do budownictwa czy produkcji, to w jego szerokich granicach mieszczą się także najbardziej ekologiczne budynki świata. Pearl River Tower w prowincji Guangzhou jest częścią planu, w ramach którego Chiny chcą zmniejszyć produkcję dwutlenku węgla. Zużywa nawet o 60% mniej energii niż większość budynków o jego potężnych rozmiarach – mierzy aż 306 metrów.

Co sprawia, że jest tak ekologiczny? Wpływ na to ma konstrukcja budynku, w której sprytnie zaimplementowane są mikroturbiny wiatrowe produkujące energię. Zautomatyzowany system zacieniania dba o komfort pracowników, reagując na pogodę i stopień nasłonecznienia. Zmniejszają się dzięki temu koszty ogrzewania i klimatyzacji.

 

The Crystal w Wielkiej Brytanii

Ten niezwykły budynek w Londynie jest niejako pierwowzorem wszystkich ekologicznych konstrukcji świata. Powstał w 2012 roku z inicjatywy marki Siemens, a swoją nazwę wziął od zjawiskowej fasady przypominającej kryształ, która maksymalizuje ilość promieni słonecznych wpadających do środka.

Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom firmy The Crystal jest całkowicie samowystarczalny i nie musi korzystać z paliw kopalnych. Dbają o to liczne pompy ciepła i programy zarządzające temperaturą i wilgotnością. Dostosowują się one do liczby osób przebywających w budynku. Fotowoltaika na dachu oraz wykorzystywanie deszczówki sprawia, że budynek niemal w całości korzysta z zasobów naturalnych.

 

The Edge w Holandii

Zlokalizowany w Amsterdamie The Edge w momencie oddania był najbardziej energooszczędnym budynkiem użytkowym na świecie, a przynajmniej tak wynikało z prestiżowej oceny BREEM. Jej stopień określono na aż 98,36%! Gwarantuje to specjalny system zarządzania, który pozwala zoptymalizować wykorzystanie energii. 

Co jest w nim niezwykłego? To aplikacja, która kontroluje grafiki, zadania i kalendarze spotkań oraz prywatne upodobania pracowników. W ten sposób przydziela im optymalne miejsca pracy, tworząc w nich odpowiedni klimat i oświetlenie. To pozwala, mimo zatrudnienia ponad 2500 pracowników, utrzymywać wyłącznie 1000 stałych biurek. Niezwykłe miejsce!

 

Shanghai Tower w Chinach

Mając na myśli najbardziej ekologiczne budynki świata nie sposób nie wymienić Shanghai Tower. Jest ona drugim najwyższym drapaczem chmur na świecie. Mierzy aż 632 metry, a sekret jej energooszczędności tkwi w skręconym kształcie. To sprawia, że cały obiekt jest cieplejszy i nie wymaga dogrzewania, co jest normą na takiej wysokości. Podobnie jak Pearl River Tower wyposażony jest w liczne turbiny wiatrowe i inteligentny system zarządzania energią, który pozwala na minimalne zużycie zasobów.

 

Najbardziej ekologiczne budynki świata – zalety

Czemu warto postawić na zieloną architekturę? Takie konstrukcje – chociaż bardzo praktyczne i funkcjonalne – ograniczają nadmierną eksploatację surowców, mają niższe koszty utrzymania i po prostu: dbają o środowisko. 

Cieszy nas fakt, że nowoczesne budowle charakteryzują się neutralnością klimatyczną i pozwalają przyczynić się do ochrony planety. Z pewnością powstawać ich będzie coraz więcej, a prestiżowy certyfikat BREEM już teraz przyznawany jest również w Polsce. Oby tak dalej!