ZADZWOŃ: 42 230 50 60
NAPISZ: kontakt@danenergy.pl

Ogrzewanie podłogowe i pompa ciepła – czy to się opłaca?

Wiele osób zastanawia się, jaki rodzaj ogrzewania dopasować do nowej, ekologicznej instalacji z pompą ciepła. Pojawia się pytanie – lepiej wybrać klasyczne grzejniki, czy może postawić na ogrzewanie podłogowe. Jak wybrać rozwiązanie, które pozwoli zaoszczędzić najwięcej pieniędzy? Dzisiaj pokazujemy, że ogrzewanie podłogowe i pompa ciepła to doskonałe rozwiązanie!

Jak działa pompa ciepła?

Pompa ciepła jest doskonałym rozwiązaniem dla tych, którzy chcą ograniczyć wydatki związane z utrzymaniem gospodarstwa domowego. Rosnące koszty nie tylko węgla, używane w klasycznych instalacjach grzewczych, ale także gazu czy prądu (oraz przerwy w jego dostawie) sprawiają, że coraz więcej osób decyduje się na tego rodzaju ekonomiczno-ekologiczną inwestycję.

Pompa ciepła czerpie odnawialną energię z wnętrza ziemi (lub powietrza, w zależności od jej rodzaju), z jej pomocą ogrzewając cały dom. Pozwala znacząco zmniejszyć rachunki związane z utrzymaniem prawidłowej temperatury w budynku, a możliwe do uzyskania dotacje czy dofinansowanie sprawiają, że staje się ona jeszcze bardziej opłacalną inwestycją.

Ogrzewanie podłogowe i pompa ciepła – duet idealny?

Niestety – pompa ciepła nie najbardziej efektywnie pracuje w towarzystwie zwykłych, klasycznych domowych grzejników. Przyczyna tego stanu rzeczy jest prosta: wymagają one podgrzania krążącej w nich wody do wyższej temperatury, przez co pompa ciepła zużywać musi więcej prądu.

Nieco inną sytuację zaobserwować możemy w czasie jej współpracy z ogrzewaniem podłogowym. Takie wielkopowierzchniowe, płaszczyznowe układy są w stanie skutecznie ogrzać cały dom za pomocą niżej temperatury krążącej w nich wody, więc doskonale współgrają z pompą ciepła. Szczególnie jeśli budynek posiada wysoką izolację termiczną!

Ogrzewanie podłogowe – dla kogo?

Szczególnie w starszych budynkach skorzystanie z ogrzewania podłogowego może być problemem. Jego zamontowania wymaga bowiem skuwania podłogi i montowania instalacji zupełnie na nowo. Dlatego właśnie tego rodzaju system grzewczy dobrze przewidzieć już na etapie projektowania domu – większość nowoczesnych projektów jest w niego wyposażona!

Dla osób mieszkających w starszym budownictwie, a chcących wykorzystać dobrodziejstwa pompy ciepła, poleca się zwykle wydajne ogrzewanie ścienne lub sufitowe, którego montaż jest zdecydowanie łatwiejszy. Alternatywą jest także wybór takiej pompy ciepła, która dobrze pracuje w wysokiej temperaturze, a przez to świetnie „dogaduje się” z klasycznymi grzejnikami.

Ogrzewanie podłogowe i pompa ciepła to duet idealny, które zadba nie tylko o stan portfela, ale także o komfort wszystkich domowników. To ekologiczne i ekonomiczne rozwiązanie, dzięki któremu ogrzejesz swój dom!