Na każdym kroku słyszymy, że jednorazowe opakowania plastikowe są obciążające dla planety. Wypełniają one nasze wysypiska, trafiają do oceanów czy zanieczyszczają glebę podczas swojej produkcji. Szkło zaś wytwarzane jest z naturalnych materiałów, a dodatkowo nie powoduje przenikania chemikaliów do przechowywanej w nim żywności i wody pitnej. Czy jednak aby na pewno to szkło jest lepsze dla środowiska? Plastik czy szkło – co powinniśmy wybrać, by żyć ekologicznie?
Plastik czy szkło – koszt ekologiczny
Starając się żyć ekologicznie, często jak ognia unikamy opakowań plastikowych, decydując się na ich szklane odpowiedniki. Wybieramy napoje w szklanych butelkach czy kosmetyki w ciężkich słoiczkach. Czy aby jednak na pewno koszt ekologiczny ich produkcji był mniejszy niż wyprodukowania analogicznego opakowania PET?
Niektóre badania dostępne w Internecie starają się udowodnić, że produkcja butelek plastikowych ma być bardziej zrównoważona ekologicznie. Plastik czy szkło – który z tych surowców ma mniejszy koszt ekologiczny dla planety? Okazuje się, że oba materiały mają swoje za uszami!
Właściwości opakowań szklanych
Nie da się ukryć, że opakowania szklane są bardzo bezpieczne dla zdrowia. Nie uwalniają szkodliwych substancji do przechowywanej w nich żywności oraz chronią kosmetyki, pozwalając dłużej zachować im trwałość. Warto także nadmienić, że wiele opakowań szklanych zostaje ponownie przetworzonych – chociaż ich produkcja wymaga zwiększonego zużycia energii, to wiele z materiałów szklanych wciąż pozostaje w obiegu. Szkło powstaje także z naturalnych materiałów.
Nie można jednak zapomnieć, że opakowania szklane są dużo cięższe od tych wykonanych z plastiku, więc dużo więcej energii musi zostać zużyte na jego transport. A jego recykling – chociaż bardzo częsty – wymaga często transportu na duże odległości i użytkowania specjalistycznych, energochłonnych maszyn.
Szkło jest także materiałem nietrwałym, więc trzeba je dobrze zabezpieczyć, by się nie potłukło w transporcie. A to oznacza zużycie kolejnych materiałów.
Właściwości opakowań plastikowych
Czy w takim razie powinniśmy postawić na plastik? Cóż – i tak, i nie. To prawda, że produkty wykonane z tego materiału są lekkie, więc można sporo surowców zaoszczędzić na transporcie i ograniczyć spalanie paliwa. Również tworzenie pojemników plastikowych zużywa o wiele mniej energii niż szklanych. Dobrze chronią one kosmetyki i zapobiegają marnowaniu żywności… jednak jest pewne „ale”.
Zbyt długie przechowywanie napojów czy jedzenia w pojemnikach plastikowych może sprawić, że przenikną do niego szkodliwe związki, narażając nasze zdrowie. Wiele osób także wkłada nieprzygotowane do tego celu pojemniki do mikrofali, przez co dodatkowo negatywnie wpływa na swój organizm. Wystawione na słońce ulegają fotodegradacji, co powoduje uwalnianie się mikroplastików do środowiska. Długo się także rozkładają – i nigdy w całości. Może to trwać nawet 500 lat.
Co prawda materiały plastikowe nadają się do recyklingu, jednak badania wskazują, że jedynie 9% z nich trafia do ponownego przetworzenia.
Plastik czy szkło – co wybrać?
Na co powinniśmy więc postawić? Wygrywa plastik czy szkło? Złoty środek jest jeden: umiarkowanie. Skoro produkcja szklanych pojemników rzeczywiście jest dużo droższa, to każdorazowo powinniśmy starać się nadać im drugie życie.
Wybierając kosmetyki, postawmy na te w tubkach wyprodukowanych z plastiku pochodzącego z recyklingu. Pijmy wodę z kranu, nie zaśmiecając środowiska setkami butelek z tworzyw sztucznych, które przenikają do naszych pokarmów.
Pamiętajmy, że chociaż niekiedy plastik może być rozwiązaniem bardziej potrzebnym środowisku, to rezygnując całkowicie ze szklanych opakowań, zaczniemy tworzyć go jeszcze więcej, niż robimy to teraz. A to, biorąc pod uwagę ilość recyklingowanych materiałów sztucznych, nigdy nie jest dobra informacja.