Inflacja, drożyzna i galopujące ceny prądu sprawiają, że wiele osób patrzy na nadchodzący rok 2023 z niepokojem. To jednak nie wszystko – sprzedawcy energii już teraz złożyli wnioski o zmianę taryf na sprzedaż energii elektrycznej dla gospodarstw domowych. Czy jest się czego bać i czy jeszcze w tym roku czeka nas wzrost cen?
Wzrost cen prądu w 2022 roku
Czy możemy spodziewać się wzrostu cen energii elektrycznej już jesienią i zimą tego roku? Eksperci radzą, że należy się na to przygotować. 3 z 5 z tzw. sprzedawców energii – Energa, Enea i Tauron – złożyło do Urzędu Regulacji Energetyki wnioski o zmianę obowiązującej taryfy dla gospodarstw domowych. Po zatwierdzeniu przedsiębiorstwa mogą wprowadzić regulacje nawet po dwóch tygodniach. Z tego powodu podwyżki mogą spotkać nas już nawet jesienią 2022!
Przyczyny wzrostu cen prądu
Ceny energii na warszawskiej Towarowej Giełdzie Energii są coraz wyższe, a przez to – wzrastają rachunki. Wystarczy wspomnieć, że roczny koszt jednej MWh prądu w 2020 roku wynosił na giełdzie 252 zł, podczas gdy 16.08.2022 osiągnął rekordowe 1634,57 zł. Co wpływ na tak kosmiczny wynik?
Z pewnością wpływ mają rosnące w zastraszającym tempie ceny surowców energetycznych, a także problem z ich dostępnością, który generuje zamieszanie na europejskim rynku. Nie bez znaczenia są także wahania na wartości kosztów zakupu uprawnień do emisji CO2, co szczególnie obciąża polską gospodarkę energetyczną opartą głównie na źródłach nieodnawialnych. Na rosnące ceny prądu ma także wpływ potrzeba magazynowania węgla przed sezonem grzewczym 2022/2023.
O ile wzrosną ceny prądu?
Podwyżki prądu, o której wnioskują sprzedawcy na rok 2022, spowodują wzrost cen o około 6-18%. Warto zwrócić uwagę na różnicę w cenie w poszczególnych, dużych miastach Polski, w których koszt energii wzrósł w stosunku do 2019 roku już nawet o 500 złotych rocznie.
Czy to koniec podwyżek? Niestety, nie mamy dobrych wieści. Według ekspertów, jeśli ceny na rynku surowców się utrzymają, to rachunek odbiorców w 2023 roku może wzrosnąć nawet o… 90%! Niestety, na tym nie koniec. Wraz ze wzrostem cen prądu wzrasta także koszt energii cieplnej, co przekładać będzie się bezpośrednio na droższe ogrzewanie.
Co można poradzić na podwyżki cen prądu?
Nie chcesz płacić rosnących rachunków za prąd czy ogrzewanie? Postaw na odnawialne źródła energii – inwestycja w panele fotowoltaiczne sprawia, że możesz uniezależnić się od wielkich dostawców i nakładanych przez nich podwyżek. Taka instalacja, połączona z pompą ciepła, pozwala stworzyć niemal samowystarczalny dom, któremu niegroźny żaden mrożący krew w żyłach blackout. Teraz, dzięki podwyżkom cen prądu, inwestycja zwraca się jeszcze szybciej!