ZADZWOŃ: 42 230 50 60
NAPISZ: kontakt@danenergy.pl

Pompa ciepła jako klimatyzacja – czy to możliwe?

Jednym z najważniejszych elementów każdego domu jest jego system grzewczy. Coraz częściej w tej roli sprawdzają się ekologiczne i wydajne pompy ciepła. Jak się okazuje, te mogą być użytkowane nie tylko do ogrzewania, ale także… chłodzenia domu. Pompa ciepła jako klimatyzacja? To rozwiązanie, które bardzo często nie wymaga dodatkowych inwestycji z naszej strony. Jak to możliwe i czy za jej pomocą można efektywnie schłodzić dom?

 

Jak działa pompa ciepła jako klimatyzacja?

Pompa ciepła jako klimatyzacja to coraz częstsze rozwiązanie w ekologicznych i ekonomicznych domach. Oddaje ona chłód nieco inaczej niż tradycyjny klimatyzator, ale sprawdzi się w wielu zabudowach. Z jej zastosowaniem możliwe jest wykorzystanie zarówno tak zwanego chłodzenia aktywnego, jak i pasywnego – w zależności od rodzaju pompy ciepła, którym dysponujemy. Wszystko to jednak polega na odwróceniu funkcji urządzenia, które zamiast ogrzewać – chłodzi.

 

Pompa ciepła jako klimatyzacja – chłodzenie aktywne

Aktywne chłodzenie możliwe jest wyłącznie w powietrznych pompach ciepła. To w nich właśnie możliwe jest odwrócenie obiegu czynnika chłodniczego w układzie chłodniczym. Sprawia to, że urządzenie zaczyna działać jak klimatyzator: funkcję skraplacza przejmuje parownik, a parownika – skraplacz. Ciepło jest więc odbierane z systemu grzewczego, schładzając jego czynnik (na przykład wodę w instalacji podłogowej).

Podczas takiej pracy wykorzystywany jest zawór czterodrogowy, który umożliwia zmianę ustawienia w trakcie chłodzenia aktywnego. Konieczne jest także praca sprężarki pompy ciepła, ale efekt przechodzi najśmielsze oczekiwania!

 

Ekonomiczne chłodzenie pasywne

Chłodzenie pasywne możliwe jest do osiągnięcia w gruntowych i wodnych pompach ciepła. Można powiedzieć, że pompa ciepła podczas chłodzenia pasywnego nie pracuje, a jedynie korzysta z naturalnej temperatury gruntu lub wody, która jest zdecydowanie niższa niż ta panująca we wnętrzu domu. Dzięki temu jest w stanie obniżyć temperaturę w pomieszczeniach, przynosząc ulgę w upalne dni!

Do takiej pracy pompy ciepła nie jest potrzebna sprężarka, co dodatkowo zwiększa jej ekonomiczność. Konieczne jest za to wykorzystanie w całym układzie elementów sterujących, które utrzymają temperaturę rur na poziomie wyższym od punktu rosy. Uchroni to nas przed skraplaniem się pary wodnej z powietrza mającego kontakt z zimną powierzchnią. Nowoczesne urządzenia mają już je wbudowane.

 

Czy pompa ciepła jako klimatyzacja jest wydajna?

Nie da się ukryć, że tradycyjne klimatyzatory są bardziej skuteczne niż pompa ciepła jako klimatyzacja. Mogą doprowadzić do jeszcze niższej temperatury wnętrza czy pozwalają na dokładne oszacowanie jej wysokości. Klimatyzator działa jako bezpośredni nadmuch powietrza, a pompa ciepła potrzebuje czynnika pośredniego, którym jest woda krążąca w instalacji – najczęściej podłogowej

Pompa ciepła jako klimatyzacja to jednak rozwiązanie dużo bardziej oszczędne – nie wymaga dodatkowej, kosztownej inwestycji, a pozwala przynieść ulgę latem. Zapewnia optymalną temperaturę w budynku przez cały rok, a przy tym obniża rachunki. To świetne rozwiązanie zarówno dla planety, jak i komfortu oraz portfela!