ZADZWOŃ: 42 230 50 60
NAPISZ: kontakt@danenergy.pl

Rośliny w biurze i w domu – czy poprawiają samopoczucie?

Pozytywny wpływ obcowania z roślinnością to fakt, który został potwierdzony przez liczne badania naukowe. Niezależnie więc od tego, czy pracujemy w domu, czy w biurze, warto zadbać o jej obecność. Nie tylko dba o zdrowie, ale także… może zwiększać wydajność i poprawiać ogólne samopoczucie! Dlaczego rośliny w biurze są nieodłącznym elementem nowoczesnego miejsca pracy?

 

5 zalet roślin w biurze

Obcowanie z naturą zawsze poprawia humor – wszyscy wiemy, ile radości może dać spacer po lesie! Nie zawsze jednak jest na niego czas, a i pracować kiedyś trzeba. Jak przenieść odżywiającą moc zieleni do biura i czemu warto to zrobić? Oto zalety, które niosą za sobą rośliny w biurze:

Czystsze powietrze

Zamiast inwestować w kosztowne oczyszczacze powietrza, zielone biuro samo radzi sobie z toksycznymi substancjami, a obecne w nim rośliny działają na zasadzie biofiltra, neutralizując formaldehydy wydostające się z popularnych, biurowych mebli ze sklejki czy benzenu, toluenu, amoniaku i acetonu. Rośliny doniczkowe poprawiają jakość powietrza, nawilżają je i sprawiają, że lepiej się oddycha – ma to szczególne znaczenie w miesiącach zimowych!

Wpływ na zdrowie

Badania dowodzą, że obcowanie z zielenią uspokaja. Rośliny w biurze obniżają poziom stresu i – tak jak spacer po lesie – relaksują i wyciszają. Według badań pracownicy w przestrzeniach pełnych roślinności odczuwają mniejsze przygnębienie, lęk czy zmęczenie. To wszystko odbija się na zdrowiu i ogólnym samopoczuciu!

Wzrost wydajności

Czy wiesz, że rośliny w biurze mogą mieć także wpływ na wydajność? To prawda! Zaaranżowanie przestrzeni pełnej zieleni sprawia, że jesteśmy bardziej odprężeni i dodaje energii do działania. Naukowcy z Uniwersytetu Exeter udowodnili nawet, że osoby otoczone roślinnością w biurze były nawet o 15% wydajne i zadowolone ze swojej pracy! Oczyszczone powietrze wysokiej jakości poprawia funkcje decyzyjne i ma wpływ na procesy poznawcze.

Przyjazna akustyka

Ściany stworzone z roślin – na przykład mchu czy bluszczu – nie tylko pięknie wyglądają. Pozwalają także obniżyć hałas panujący w biurze, a przez to stworzyć przyjazną atmosferę do pracy. Taka ściana pochłania uciążliwe dźwięki, obniżając hałas panujący we wspólnej przestrzeni o nawet 5 dB.  

Piękne wnętrze

Rośliny w biurze… po prostu pięknie się prezentują! Wnętrze pełne zieloności roztacza klimat prawdziwej oazy, w której wszyscy czują się dobrze. Dbają także o wizerunek firmy, które ma znaczenie dla potencjalnych klientów, pracowników czy partnerów biznesowych. Aranżacja pełna roślinności robi niemałe wrażenie!

 

Pielęgnacja roślin w biurze

Warto więc postawić na obecność roślin w biurze. To niewielka zmiana, która może zmienić tak wiele! Nie można jednak zapomnieć o ich odpowiedniej pielęgnacji. Poszczególne gatunki mogą mieć różnorodne wymagania, jednak dbanie o rośliny wewnętrzne nie należy do najtrudniejszych wyzwań. 

Należy jednak sprawdzić, jakie poszczególne gatunki obecne w naszym biurze mają wymagania dotyczące podlewania, ekspozycji na światło czy gleby. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się z naszej zdrowej, zielonej dżungli w środku miasta!

 

Zainwestuj w zieleń w biurze i w domu!

Korzyści płynące z zieleni w biurze są wielorakie – warto wprowadzić ją do przestrzeni, w której pracujemy. Nawet jeśli jest to domowe zacisze. Bluszcze, palmy, piękne rośliny doniczkowe czy sukulenty sprawiają, że jesteśmy bardziej wydajni, odprężeni i mniej podatni na stres. Warto zainwestować w rośliny w biurze – pięknie się za to odwdzięczą!