Wielu osobom w Polsce system kaucyjny kojarzy się z opłatą, która pobierana jest przy kasie podczas zakupu napojów w szklanych butelkach. W wielu krajach Europy działa on jednak zupełnie inaczej – niemal wszystkie opakowania mają w cenę wliczony pewien koszt, który podczas zwrotu zostaje oddany nabywcy. Czy wiesz, że podobny system kaucyjny w Polsce ma zostać wprowadzony już w 2023 roku?
W czerwcu tego roku wiceminister klimatu i środowiska Jacek Ozdoba zapowiedział wprowadzenie w Polsce systemu kaucyjnego. Oznaczałoby to, że nasz kraj stanie się 27. państwem na kontynencie decydującym się na wdrożenie tego rodzaju rozwiązania. Do tej pory funkcjonujące opłaty za butelki zwrotne miałyby zostać zastąpione bezparagonowym i wygodnym dla odbiorcy systemem.
Jak ma działać system kaucyjny w Polsce?
Źródła ministerialne podają, że nowy system kaucyjny obejmować ma jednorazowe i wielorazowe butelki szklane o pojemności do 1,5 litra, butelki z tworzyw sztucznych do 3 litrów oraz puszki aluminiowe do 1 litra. Nietrudno jest więc zauważyć, że jest to większość nabywanych w polskich sklepach opakowań.
Minister Ozdoba podkreśla także, że: „nie ma mowy o jakichkolwiek podwyżkach”. Ma to być związane z tym, że system kaucyjny nie jest kosztem, a elementem związanym z opakowaniem. Kupujący są więc uspokajani, że nie będzie wiązać się to ze wzrostem cen. Ma to przysłużyć ma się oszczędnościom – oddawane w ramach systemu butelki stanowiłyby realne wsparcie domowego budżetu.
W swoich założeniach system ma obowiązywać w całym kraju, być wygodny dla konsumenta oraz powszechny – tak, by opakowania dało się wygodnie oddać blisko miejsca zamieszkania. Sklepy o powierzchni większej niż 100 metrów kwadratowych będą zmuszone do przyłączenia się do systemu. Mniejsze będą mogły zrobić to dobrowolnie.
Wszystko ma przebiegać również bezparagonowo. Dzięki temu konsumenci nie będą musieli pamiętać o uciążliwych papierkach podczas oddawania opakowań.
Zalety systemu kaucyjnego
Jakie system kaucyjny w Polsce będzie mieć zalety i po co właściwie jest wprowadzany?
- Ekologia. Niestety, w naszym kraju stosunkowo niewiele opakowań trafia do recyklingu, a wiele z nich kończy swój żywot na wysypiskach. Scentralizowany system, który dodatkowo premiuje oddawanie butelek, pozwoli większości z nich zostać ponownie użytym. Dla wielu Polaków kwestie ekologiczne są bardzo ważne, a to rozwiązanie pomoże im dbać o planetę.
- Opłacalność. Zwracanie butelek w specjalnych punktach dostępnych od ręki sprawi, że w kieszeni cyklicznie lądować będzie kilka dodatkowych złotych. Przez to uda się zaoszczędzić nieco pieniędzy na codziennych zakupach. Coś dla planety i coś dla portfela!
- Wygoda. Punkty zwrotu opakowań dostępne w każdym sklepie sprawią, że łatwo będzie wyrobić sobie nawyk oddawania ich przed kolejnymi zakupami. Szczególnie jeśli będzie to premiowane gotówką lub bonem! Do oddawania nie potrzebny będzie paragon wydawany przy zakupie, więc wystarczą same butelki!
Kiedy system kaucyjny w Polsce zostanie wprowadzony?
Ministerstwo uspokaja – system kaucyjny w Polsce nie zostanie wprowadzony gwałtownie, a zacznie obowiązywać powoli: okres przejściowy ma trwać dwa lata. Sama ustawa ma obowiązywać od 2023 roku, a przy jej tworzeniu ma zostać przede wszystkim wzięty pod uwagę głos samej branży.
Sprawny, nowoczesny i dobrze funkcjonujący system kaucyjny pozwoli nie tylko uniknąć nadmiernego zaśmiecania przestrzeni publicznej. Pozwoli także zwiększyć tak potrzebny planecie recykling materiałów. Jeśli tylko uda się zrealizować go tak, by był wygodny dla konsumenta, z pewnością wszyscy z chęcią będziemy z niego korzystać. To się opłaca! Zarówno nam, jak i planecie!