ZADZWOŃ: 42 230 50 60
NAPISZ: kontakt@danenergy.pl

System, który oszczędza za Ciebie – poznaj HEMS

Słyszałeś już o HEMS? To pojęcie, które coraz częściej występuje obok instalacji fotowoltaicznych czy pomp ciepła. Pod tym skrótem kryje się nic innego, jak system zarządzania energią, który dba optymalizację jej zużycia, magazynowanie i pozwala zaoszczędzić pieniądze. Na czym polega to nowatorskie rozwiązanie i czemu warto się nim zainteresować?

 

Co to jest HEMS?

HEMS to skrót od Home Energy Management System, czyli po polsku System Zarządzania Energią Domową. W domach posiadających mikroinstalacje pozwala on na inteligentne nadzorowanie przepływu energii. 

Z pewnością wiesz, czym jest system Smart Home – pozwala on na zdalne wykonywanie różnorodnych zadań, które stają przed gospodarstwem domowym. Za jego pomocą wyłączysz światła, zmienisz temperaturę we wnętrzu czy obsłużysz domowe sprzęty lub zaplanujesz ich działanie. 

HEMS działa podobnie – zarządza on magazynowaniem energii i jej późniejszym wykorzystaniem tak, by jak najlepiej dostosować ją do potrzeb użytkowników. Jest sposobem na połączenie urządzeń produkujących, magazynujących i wykorzystujących energię w jeden wygodny system!

 

Jak działa HEMS?

Najważniejszym elementem tej technologii jest jednostka centralna – moduł hybrydowy montowany przy falowniku, czyli urządzeniu, które rozprowadza energię w domu i wyprowadza ją na zewnątrz do sieci.

Następnie HEMS pobiera informacje na temat wykorzystywanej energii, poborze mocy przez poszczególne urządzenia i godzinach, w których występuje największe zużycie. Jego algorytm łączy się z instalacją fotowoltaiczną czy z magazynem energii, umożliwia dostęp do szczegółowych danych, prognoz zużycia czy estymacji produkcji.

Dzięki tym informacjom możesz w prosty sposób wprowadzić ekonomiczne i ekologiczne nawyki, które pozwolą Ci oszczędzać prąd. Chociaż w podstawowej wersji HEMS nie podejmuje żadnych decyzji samodzielnie, to możesz wyposażyć go w między innymi inteligentne przełączniki czy inne dodatkowe funkcje. To pozwoli nie tylko zdalnie zarządzać włączaniem czy wyłączeniem urządzeń, ale także przeistoczyć dom w samodzielnie funkcjonujący i podejmujący decyzje organizm. Przyszłość jest teraz!

 

Korzyści użytkowania HEMS

Czemu warto wyposażyć się w HEMS – szczególnie jeśli przy naszej instalacji fotowoltaicznej mamy popularny ostatnio magazyn energii? Dzięki współpracy wszystkich domowych urządzeń i szczegółowym danym generowanym przez system możesz:

  • wykorzystać w pełni energię płynącą z fotowoltaiki,
  • oszczędzić zużycie, a przez to ograniczyć koszta energii,
  • ograniczyć emisję gazów cieplarnianych – nic się nie marnuje,
  • zarządzać działaniem domowych urządzeń.

 

Dofinansowanie do HEMS w projekcie Mój Prąd 4.0

To dobry moment na wyposażenie się w HEMS – nie tylko dlatego, że jest wygodną, nowoczesną technologią, która zwiększa wydajność systemu energetycznego. Obecnie na instalację Systemu Zarządzania Energią można otrzymać dotację w ramach programu Mój Prąd 4.0, który zakłada dofinansowanie do instalacji fotowoltaicznej wraz z komponentami towarzyszącymi takimi jak magazyny energii, magazyny ciepła czy właśnie HEMS.

W ramach programu maksymalnie otrzymać można 20 500 złotych, z czego na sam system HEMS przypada nawet 3000 złotych (o ile zakupiony zostanie również magazyn ciepła lub energii).

HEMS przenosi domowe zarządzenie energią na nowy poziom. To nie tylko oszczędność dla portfela, ale także środowiska – staranne analizy sprawiają, że nic się nie marnuje, a Ty stworzyć możesz samowystarczalną zabudowę, która znakomicie optymalizuje swoje zapotrzebowanie energetyczne. Warto przemyśleć jego zastosowanie, jeśli planujemy instalację fotowoltaiczną!