“Strzeżonego Pan Bóg strzeże”. Inwestycja w panele słoneczne to poważne przedsięwzięcie, dlatego niektórzy decydują się na dodatkowe ubezpieczenie fotowoltaiki. Chociaż nowoczesne urządzenia wysokiej jakości – a tylko takie dostępne są w DAN Energy – wyposażone są w zabezpieczenia chroniące sprzęt przed przepięciami i uszkodzeniami pochodzącymi z sieci, to jednak pojawia się obawa dotycząca niekorzystnych warunków atmosferycznych czy nawet kradzieży. Czy warto ubezpieczać fotowoltaikę?
Jak działa ubezpieczenie fotowoltaiki?
Wraz z rosnącą popularnością instalacji fotowoltaicznych coraz więcej Towarzystw Ubezpieczeniowych zaczyna oferować ubezpieczenie na Odnawialne Źródła Energii. Jego przedmiotem stają się same panele, ale także samo oprzyrządowanie czy konstrukcja.
W razie wystąpienia szkody, która może być spowodowana na przykład przez materialne uszkodzenie konstrukcji czy wynikać z utraty wydajności, właściciel zgłasza ten fakt odpowiednim specjalistom. Następnie otrzymuje odszkodowanie, które pokrywać ma koszty naprawy lub zakupu nowej instalacji.
Co obejmuje ubezpieczenie fotowoltaiki?
Ochronę przed jakimi uszkodzeniami najczęściej oferują towarzystwa ubezpieczeniowe? Można wykupić ubezpieczenie fotowoltaiki przed tak zwanymi „nazwanymi rodzajami ryzyka”, które zabezpiecza np. bezpośrednio przed kradzieżą, lub postawić na ochronę całościową. Co ona obejmuje?
Przede wszystkim ochrona całościowa ubezpiecza przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, które mogą uszkodzić instalację. Wymienia się wśród nich między innymi burze z piorunami, śnieg, mróz, powodzie, lawiny, spadające drzewa czy huragany. To nie wszystko! Zabezpiecza ona także przed kradzieżą czy aktami wandalizmu.
Dodatkowo tego rodzaju ubezpieczenie fotowoltaiki sprawia, że nie straszne są awarie wynikające z niewłaściwie działających mechanizmu instalacji – przepięć, zwarć czy wadliwego wykonania. Te jednak zdarzają się głównie w przypadku urządzeń niższej jakości.
Od czego zależy wysokość składki ubezpieczenia?
Przede wszystkim wysokość składki ubezpieczenia na fotowoltaikę zależeć będzie od tego, jakie uszkodzenia ono obejmuje. To jednak nie wszystko – ubezpieczyciel bierze zwykle pod uwagę także producenta, czas trwania ubezpieczenia czy zabezpieczenia chroniące instalację. Im bardziej awaryjny sprzęt, tym ubezpieczenie będzie droższe. Taką polisę można połączyć również w tę dotyczącą całego domu, przez co składka będzie odpowiednio niższa.
Czy warto zdecydować się na ubezpieczenie fotowoltaiki?
Prawidłowo założona instalacja PV wysokiej jakości powinna działać wydajnie i bezawaryjnie przez całe lata. Nowoczesny sprzęt wyposażony jest w zabezpieczenia AC i DC, które chronią przed przepięciami czy zwarciami najważniejszych elementów układu.
Wielu producentów przyznaje także gwarancję dotyczącą wydajności – zaświadczają oni, że moc produkowana przez panele nie spadnie poniżej ustalonego poziomu nawet przez 25 lat.
Jednak, by przydomowa elektrownia słoneczna była w pełni chroniona, warto rozważyć jej dodatkowe ubezpieczenie. To pozwoli spać spokojnie, nie obawiając się kradzieży czy nieszczęśliwych wypadków, które – chcąc nie chcąc – mogą się przecież wydarzyć. Ubezpieczenie fotowoltaiki sprawia, że możemy bez obaw cieszyć się oszczędnościami, wiedząc, że nasza ekologiczna inwestycja jest w dobrych rękach.