ZADZWOŃ: 42 230 50 60
NAPISZ: kontakt@danenergy.pl

Jak stworzyć uniwersalny płyn do czyszczenia?

Chemiczne detergenty dostępne w drogeriach straszą nie tylko swoimi cenami, ale także długim składem pełnym przerażających substancji. Nie wszyscy jednak wiedzą, że ekologiczna alternatywa jest pod ręką. Dzisiaj pokazujemy jak stworzyć uniwersalny płyn do czyszczenia za pomocą zaledwie kilku składników, które zapewne masz już w domu. Zaczynajmy!

Czemu warto samodzielnie stworzyć uniwersalny płyn do czyszczenia?

Niektórzy mogą się zastanawiać – po co właściwie zadawać sobie tyle trudu, skoro wystarczy kupić chemiczny środek czystości w pierwszej lepszej drogerii? No właśnie: można. Ale czy warto? Detergenty kupowane w sklepach mogą być nie tylko niebezpieczne dla naszego zdrowia, ale także dla środowiska. 

Lista zawartych w nich składników jest bardzo długa, a niektóre z nich są bardzo alarmujące. Sami zapraszamy ftalany, formaldehydy, pestycydy czy inne toksyczne związki, które niszczą układ odpornościowy użytkowników. Według danych Amerykańskiego Ministerstwa Zdrowia powietrze we wnętrzach domów w Stanach może być niemal 10 razy bardziej zanieczyszczone, niż to na zewnątrz – swój wkład mają w to także mocne, chemiczne środki czystości. Warto zamienić je na bezpieczny, uniwersalny płyn do czyszczenia!

Czy uniwersalny płyn do czyszczenia jest skuteczny?

Wiele osób zastanawia się, czy przygotowane w domu środki czystości mogą równać się swoją wydajnością z tymi dostępnymi w sklepach. Chociaż reklamy uparcie próbują przekonać nas do czegoś innego, to za pomocą domowych środków skutecznie można walczyć nawet z najbardziej uporczywymi zabrudzeniami. 

Wykorzystanie naturalnych składników to równie skuteczny sposób na utrzymanie czystego mieszkania! Wiedziały to nawet nasze babcie, na co dzień używając w tym celu octu czy sody oczyszczonej. To właśnie przy udziale tych składników najczęściej powstaje domowy, uniwesalny płyn do czyszczenia – równie skuteczny jak niegdyś!

Nasz przepis na uniwersalny płyn do czyszczenia

Jak stworzyć taki niezwykły zamiennik detergentu, którym porządnie wyczyścić będzie można niemal każdą powierzchnię w naszym mieszkaniu? Z powodzeniem może on zastąpić niebezpieczne dla zdrowia, chemiczne środki do łazienki, kuchni czy blatów. Oto nasz przepis! Przygotuj:

  • 1 szklanka przegotowanej wody,
  • 1 szklanka octu spirytusowego lub jabłkowego,
  • 10 kropli cytrynowego olejku eterycznego (lub o takim zapachu, jaki lubisz najbardziej).

To wszystko! Wykonanie jest banalnie proste – wystarczy połączyć wszystkie składniki, porządnie wstrząsnąć i przelać do butelki z atomizerem, który ułatwi rozprowadzanie substancji w domu. Z pewnością zdziwicie się, ile zabrudzeń można wyczyścić za pomocą tej nieskomplikowanej mieszanki!

Uwaga: pamiętaj, żeby użyć przegotowanej wody. Ta nalana prosto z kranu zawierać będzie dużo minerałów, które potem osadzać się będą na czyszczonej powierzchni. Lepiej tego uniknąć!