Z dnia na dzień wykorzystujemy coraz więcej środków czystości. Proszki do prania, płyny do czyszczenia czy pasty do podłóg o długim chemicznym składzie stale goszczą w naszych domach i nie sposób wyobrazić sobie bez nich codziennego funkcjonowania. Używamy ich coraz więcej, nie zwracając uwagi na szkodliwy wpływ detergentów na zdrowie i środowisko. Warto przyjrzeć się im bliżej i sprawdzić, które z nich zawierają w swoich składzie szkodliwe substancje. O czym należy pamiętać i jak uniknąć zagrożenia?
Czym są detergenty – ich rola w naszych domach
Pochodzące z łaciny słowo detergentis oznacza nic innego, jak „czyszczący”. Detergentami nazywamy więc takie środki chemiczne, które stanowią element środków czystości czy różnorodnych płynów do mycia. Obecnie na rynku dostępna jest szeroka gama detergentów – to proszki do prania, płyny do mycia szyb, pasty do podłóg, płyny do luster czy do czyszczenia armatury kuchennej. Otaczają nas z każdej strony i to prawda – są nieocenioną pomocą przy utrzymywaniu czystości.
Wokół nich narosło wiele mitów. Uważa się, że jedynie te zawierające silne substancje chemiczne są w stanie w odpowiedni sposób wyczyścić dom, a te „ekologiczne” środki są nieskuteczne. Warto jednak, wybierając odpowiednie produkty, sprawdzić ich skład. Zawarte w nich chemikalia mogą zmrozić krew w żyłach!
Wpływ detergentów na środowisko naturalne
Nadmierne używanie mocnych detergentów silnie oddziałuje na nasze otoczenie. Wpływ detergentów na zdrowie i środowisko jest niepodważalny – wystarczy wskazać chociażby tony plastikowych opakowań, które wypełniają wysypiska śmieci. Na szczęście wiele z nich produkowanych jest z materiałów pochodzących z recyklingu: warto wybierać właśnie te produkty.
To jednak nie wszystko. Zawarte w detergentach chemikalia przedostają się do środowiska, dewastując jego zasoby. Fosforowany przedostają się do rzek, powodując zakwit sinic i zmniejszenie zawartości tlenu w zbiornikach wodnych, a przez to – doprowadzają do wymierania ryb i skażania wody pitnej.
Wpływ detergentów na zdrowie człowieka
To nie wszystko – metan i siarkowodór oraz inne substancje toksyczne, które przedostają się do środowiska naturalnego, trafiają do naszych organizmów za pomocą wody i żywności. Detergenty oddziałują na nasze zdrowie jednak także bardziej bezpośrednio.
Riklosan, fosforany, związki chemiczne chloru, a nawet niektóre substancje zapachowe mogą siać spustoszenie w naszych organizmach, więc nadmierna ekspozycja na środki czystości czy ich niewłaściwe stosowanie to coś, czego należy się szczególnie wystrzegać. Szczególnie jeśli w naszym domu mieszkają dzieci: tego rodzaju detergenty mogą sprzyjać powstawaniu alergii, wywoływać zatrucia czy nawet poparzenia.
Wpływ detergentów na zdrowie i środowisko – co możemy zrobić?
Przede wszystkim, podczas używania detergentów należy bezapelacyjnie unikać z nimi bezpośredniego kontaktu: nosić specjalne rękawiczki czy maseczki. Optymalnym rozwiązaniem dla naszego zdrowia i planety… jest zrezygnowanie z mocnych środków chemicznych. Tylko w ten sposób uda się ograniczyć wpływ detergentów na zdrowie i środowisko.
Alternatywa dla detergentów
Nie oznacza to jednak, że mamy przestać sprzątać. Co to, to nie! Wszyscy lubimy, gdy w naszym otoczeniu panuje czystość i porządek. Nie wszyscy wiedzą, że o sprzątanie w domu zadbać może za pomocą ekologicznych środków czystości, które z powodzeniem zastąpić mogą silne detergenty.
To stworzenie uniwersalnych domowych środków czystości możesz wykorzystać składniki, które na pewno masz już w domu. Niezbędna okazuje się soda oczyszczona czy ocet – nie wszyscy wiedzą, że za pomocą tych dwóch niepozornych elementów stworzyć można preparaty, które skutecznie usuną zalegający brud.
Wpływ detergentów na zdrowie i środowisko jest niezaprzeczalny, więc warto dokładać wszelkich starań, by jak najbardziej go ograniczać. Domowe środki czystości, opakowania wielokrotnego użytku… dzięki wspólnym staraniom możemy zostawić planetę w nieco lepszym stanie, niż ją zastaliśmy. I zatroszczyć się o zdrowie zarówno nasze, jak i naszych dzieci.