ZADZWOŃ: 42 230 50 60
NAPISZ: kontakt@danenergy.pl

Wzrost cen prądu – jak go uniknąć?

Ceny energii biją kolejne rekordy: podwyżki z lat 2020 i 2021 stały się tylko preludium do tego, co zmienia się w 2022 i 2023 roku. Wzrost cen prądu dotyka zarówno właścicieli domów, jak i przedsiębiorców. Niestabilny koszt surowców energetycznych, niedobór dostaw i wojna w Ukrainie sprawiają, że sytuacja nie wygląda najlepiej. Wiele osób zastanawia się więc, jak uniknąć stale wzrastających kosztów. Co możesz zrobić, by ograniczyć swoje rachunki? 

Czym spowodowany jest wzrost cen prądu?

W Polsce prąd produkowany jest głównie dzięki spalaniu węgla – jego wydobycie jest jednak coraz mniej opłacalne, przez co wzrastają rachunki. Do tej pory Polska sprowadzała tańszy węgiel z Rosji, jednak w obliczu wojny za naszą wschodnią granicą ten precedens został powstrzymany. Wciąż jednak stawiamy na import, a ceny na rynku surowców stale rosną.

Drożejące surowce to jedno, ale na ceny energii przekłada się także wzrost cen uprawnień do emisji CO2 nadawany przez Unię Europejską. Kraje, które wcześniej przeszły transformację energetyczną (i korzystają w dużej w mierze ze źródeł odnawialnych czy energii jądrowej), nie są nimi tak dotknięte tak jak Polska, która przez wiele lat stawiała głównie na zanieczyszczający środowisko węgiel. To na szczęście powoli się zmienia – oby jednak nie było za późno!

Ile wyniesie wzrost cen prądu?

Ceny na rynku indywidualnym chcąc nie chcąc muszą się dostosować do zmian na rynku światowym. Aktualizacja cennika PGNiG sprawia, że koszt 1 kWh dla odbiorców indywidualnych ma wzrosnąć nawet 4-krotnie od ostatniego kwartału tego roku. Wzrost cen prądu dla przeciętnej rodziny w Polsce może wynosić więc nawet ponad 3 000 złotych. Warto wcześniej przygotować się na nadchodzące zmiany!

Jak obniżyć rachunki za prąd?

Co można zrobić, by ograniczyć wzrost cen prądu? Oczywiście, nie mamy bezpośredniego wpływu na jego cenę. Możemy jednak zmniejszyć zużycie prądu w naszym domu, by nieco ograniczyć rachunki. Często wystarczy drobna zmiana przyzwyczajeń… lub inwestycja, która pozwoli być nam bardziej niezależnym. O czym trzeba pamiętać?

Inwestycja w fotowoltaikę

Nie da się ukryć, że najlepszym sposobem na ograniczenie rachunków za prąd… jest samodzielne go produkowanie! Instalacja fotowoltaiczna pozwala na niezależność od rosnących cen energii. To się opłaca! Taka inwestycja pozwala zredukować rachunki nawet o 90%, jest ekologiczna i produkuje prąd nawet przez kilkadziesiąt lat, zwracając się w ciągu zaledwie kilku.

Ekologiczne i ekonomiczne oświetlenie

Czy wiesz, że zamiana zwykłych żarówek na energooszczędne oświetlenie może realnie odbić się na domowym zużyciu energii? Kilka godzin ich pracy to rocznie nawet 100 złotych! Warto także pamiętać o wyłączaniu światła, które nie jest nam potrzebne. Ilu z nas zdarza się zostawiać zapalone lampy w pokoju, w którym już nie przebywamy!

Odłączenie elektroniki od prądu

Zdarza Ci się zostawiać domowy sprzęt w trybie czuwania? Ładowarki stale przypięte do kontaktów, telewizory, głośniki czy komputery stanowić mogą nawet 10% rocznego zużycia prądu! Wystarczy nieużywane sprzęty odłączyć od prądu (nawet na noc), by przynieść ulgę swojemu portfelowi.

Energooszczędny sprzęt

W oszczędzaniu prądu pomoże także nowoczesny, energooszczędny sprzęt. Ten o odpowiedniej klasie energetycznej zużywa zdecydowanie mniej prądu – ma to olbrzymie znaczenie szczególnie w przypadku tych, które pochłaniają najwięcej energii: szczególnie wyróżnia się pralka czy lodówka. Jeśli więc myślałeś nad ich wymianą, to masz kolejny argument!

 

Wzrost cen prądu jest nieunikniony, ale mamy w rękawie kilka asów, dzięki którym można z nim zawalczyć! Inwestycja w fotowoltaikę z pewnością się opłaci – nie zanosi się bowiem, by ceny energii miały w ciągu najbliższych lat spadać, a trend jest wręcz odwrotny. Z DAN Energy jest to proste: pomożemy Ci osiągnąć niezależność energetyczną. Skontaktuj się z nami!

Jeśli jednak nie jesteś przekonany do takiej ekologicznej inwestycji, pozostaje drobna zmiana nawyków. Czasem niewielki wysiłek potrafi przynieść wielkie efekty!