ZADZWOŃ: 42 230 50 60
NAPISZ: kontakt@danenergy.pl

Zalety i wady samochodów elektrycznych

Elektryczne samochody coraz śmielej moszczą się na polskich ulicach, a wraz z nimi zmienia się nie tylko infrastruktura, ale także nasza świadomość dotycząca tej wyjątkowej gałęzi motoryzacji. Dość powiedzieć, że liczba pojazdów z napędem alternatywnym w 2022 roku wzrosła aż o 145% w stosunku do ubiegłego roku! Jakie są zalety, a jakie wady
samochodów elektrycznych i kiedy warto się na nie zdecydować? Przedstawiamy ich charakterystykę, która pozwoli lepiej poznać te niezwykłe maszyny.

Ochy i achy, czyli zalety samochodów elektrycznych

Z czym związane jest ogromne zainteresowanie, którym cieszą się samochody elektryczne? Traktowane są jako ekologiczna alternatywa dla maszyn o silnikach spalinowych, nie generując smogu i przyczyniając się do poprawy jakości powietrza. To jednak niejedyne z ich zalet! Które warto jeszcze poznać przed zakupem?

1. Troska o środowisko
Z pewnością najbardziej znaną zaletą samochodów elektrycznych jest to, że nie generują one spalin a dzięki temu – nie stanowią zagrożenia dla środowiska czy planety. Wszyscy wiemy, jak ważna jest ekologia: do ładowania takiego rodzaju samochodu możemy wykorzystać na przykład energię wytworzoną przez panele fotowoltaiczne, jeszcze bardziej ograniczając produkcję szkodliwych związków. Wszystko dla Ziemi!

2. Podwyższona wydajność
Dzięki nowoczesnym konstrukcjom, osiągi pojazdów wyposażonych w silniki elektryczne mogą być wyższe, niż te w ich klasycznych, spalinowych kuzynach.

3. Komfort pracy
Silniki elektryczne są wyjątkowo ciche, nie zanieczyszczając hałasem ulubionej, wiejskiej okolicy. Dzięki temu ich eksploatacja to prawdziwa wygoda – również w mieście. Brak wibracji i płynność przyspieszenia zachwycają!

4. Niska awaryjność i bezpieczeństwo
Proste konstrukcje silników elektrycznych sprawiają, że ich usterki są rzadsze, a samo serwisowanie zajmuje mniej czasu. Niekonieczne jest także kłopotliwe wymienianie filtrów czy olejów. Brak w nich także zbiorników z paliwem, więc minimalizuje się zagrożenie wywołane wybuchem.

5. Stale rozwijana infrastruktura
Sieć szybkich ładowarek samochodów elektrycznych w Polsce rozrasta się w błyskawicznym tempie – w 2022 roku jest ich już nawet 2190, a ta liczba stale rośnie! Czy wiesz, że zaplanowana na trasie 30-minutowa przerwa może wydłużyć zasięg auta nawet o 300 kilometrów? To idealna przerwa na odrobinę niezbędnego oddechu!

6. Przestronność
Niewielkie rozmiary napędu elektrycznego sprawiają, że we wnętrzu auta znajdziemy wiele miejsca nie tylko dla kierowcy, ale także i pasażerów. Baterie umieszczone są płasko pod podłogą auta, dzięki czemu udaje się oszczędzić wiele przestrzeni. Również brak tunelu środkowego przy skrzyni biegów wpływa pozytywnie na ilość miejsca we wnętrzu. Z pewnością wiele osób doceni także duże bagażniki!

Łyżka dziegciu w beczce miodu – wady samochodów elektrycznych

Warto jednak pamiętać o kilku mankamentach wynikających ze specyfikacji samochodów elektrycznych, które mogą zdecydować o ich wyborze przez niektórych kierowców. O czym nie można zapomnieć?

1. Ograniczony zasięg
Samochody elektryczne wymagają częstego ładowania – w przypadku jego braku, w zależności od modelu, mogą przejechać jedynie około 300 kilometrów. Większe (i droższe!) konstrukcje mają rozszerzony zasięg, jednak ich koszt także zdecydowanie wzrasta.

2. Cena
No właśnie – koszt! Niestety, samochody elektryczne są póki co dosyć drogie, co wpływa na ogólną opłacalność zakupu. Na szczęście na rynku pojawia się ich coraz więcej, a co za tym idzie łatwiej zakupić porządną jednostkę w dobrej cenie.

3. Dostęp do stacji ładujących
Chociaż sieć ładowarek w naszym kraju stale się rozszerza, to jednak w niektórych miejscach wciąż może ich brakować. To wymagać może dokładnego planowania trasy i postoju!

4. Żywotność baterii
Baterie stosowane w samochodach elektrycznych (i we wszystkich innych urządzeniach) mają to do siebie, że po jakimś czasie muszą się zużyć. Szacuje się jednak, że standard ich żywotności wynosi około 900 cykli pełnych ładowań, co przekłada się na około 200-300 tysięcy przejechanych kilometrów. Dla przeciętnego kierowcy to kilkadziesiąt lat jazdy!

Czy warto postawić na samochód elektryczny?

Na polskich drogach pojawiać się będzie coraz więcej samochodów elektrycznych – to nie ulega wątpliwości! Ich posiadacze, oprócz zalet wymienionych wyżej, mogą pochwalić się także innymi przywilejami: bez krępacji poruszają się po buspasach czy parkują za darmo w płatnych strefach w wielkich miastach. Wybór takiego pojazdu to także ukłon zwrócony w stronę środowiska i portfela – szczególnie jeśli nabywca ładować go będzie w domu za pomocą energii pozyskanej dzięki własnej instalacji fotowoltaicznej.