ZADZWOŃ: 42 230 50 60
NAPISZ: kontakt@danenergy.pl

Zalety pomp ciepła – dlaczego warto się zdecydować?

Pompy ciepła stają się bardzo popularne nie tylko w Polsce, ale także w innych krajach Unii Europejskiej i całego świata. Ten ekologiczny sposób ogrzewania budynków korzysta z zasobów naturalnych, dzięki czemu nie tylko oszczędza środowisko, ale także portfele swoich użytkowników. Jakie są zalety pomp ciepła i czemu to rozwiązanie, które zyskuje coraz więcej zwolenników?

 

Czym jest pompa ciepła?

Zacznijmy od podstaw – czym w ogóle jest pompa ciepła i na jakiej zasadzie działa? To urządzenie grzewcze, które jednak samodzielnie nie produkuje energii. Zamiast tego wykorzystuje jej odnawialne źródła, takie jak ciepło geotermalne, ciepło wód gruntowych i powierzchniowych czy powietrza. 

Dzięki technologii wykorzystania procesów termodynamicznych jest w stanie przetworzyć tę naturalnie drzemiącą w naturze energię i dostarczyć ją zgodnie z naszymi potrzebami do domu. A to wszystko bez emisji szkodliwych spalin, kurzu czy popiołu.

 

Dlaczego pompy ciepła są tak popularne?

Nowoczesne budownictwo stale zmierza w stronę energooszczędności. Mają na to wpływ nie tylko ceny paliwa czy opału (oraz problem z jego dostępnością), ale także troska o losy planety i środowisko, w którym żyjemy. Służące do ogrzewania pompy ciepła pomagają rozwiązać te palące – chociaż nic się w nich nie spala – problemy. To jednak dopiero wierzchołek góry lodowej i z pewnością warto poznać więcej korzyści, które wiążą się z ich użytkowaniem.

 

Jakie są zalety użytkowania pomp ciepła?

Interesując się tematem pomp ciepła, warto dowiedzieć się, jakie są zalety związane są z ich użytkowaniem. Postaramy się wymienić kilka najważniejszych z nich, na które sami zwracamy najczęściej uwagę.

  • Energooszczędność

Pompa ciepła nie tylko pobiera zdecydowanie mniej prądu, niż tradycyjne piece elektryczne (nawet o 60-70%!), ale także umożliwia zrezygnowanie ze stale drożejącego paliwa czy materiałów opałowych. W obliczu stale rosnących cen węgla oraz gazu jest to zaleta nie do przecenienia! Umożliwia także uniezależnienie się w okresie, w którym surowca mogłoby zabraknąć.

  • Brak zanieczyszczeń

Korzystanie z pompy ciepła umożliwia obniżenie emisji CO2, dzięki czemu do atmosfery przedostaje się mniej szkodliwych związków. Brak zanieczyszczeń to także bezpieczeństwo domowników – do wnętrza nie przedostają się spaliny. Pompa ciepła to troska o przyszłość naszej planety i sposób na obniżenie śladu węglowego!

  • Bezpieczeństwo

Brak ekstremalnych temperatur i spalania sprawia, że pompa ciepła nie generuje ryzyka zaczadzenia, wybuchu czy zapłonu.

  • Wygoda

Nawet piece węglowe z podajnikiem wymagają częstej i niewygodnej obsługi. Pompa ciepła działa sama, całkowicie bezobsługowo, więc pozwala oszczędzić czas wolny zwykle przeznaczany na uzupełnianie surowca. To pora na ulubiony serial czy książkę! Tego rodzaju urządzenia są także ciche i zajmują niewiele miejsca.

  • Możliwość chłodzenia

Czy wiesz, że pompa ciepła może także służyć do ochładzania pomieszczeń latem? Tak zwane chłodzenie pasywne wymaga niewielkiej inwestycji, a pozwala zaoszczędzić wiele funduszy przeznaczanych na klimatyzację.

  • Dofinansowania

Możliwość skorzystania z dotacji na pompę ciepła sprawia, że można liczyć nawet na kilkadziesiąt procent kosztów zwrotu. To sprawia, że inwestycja zaczyna się opłacać jeszcze wcześniej!

  • Opłacalność inwestycji

Pompy ciepła zakładane w nowych projektach potrafią być wielokrotnie tańsze niż wyniósłby koszt inwestycji w kocioł i kotłownię. W takim wypadku nie ma również potrzeby budowy komina spalinowego i pomiarów spalin czy czyszczenia komina To się opłaca! 

 

Duet idealny, czyli pompa ciepła i instalacja fotowoltaiczna

Niekwestionowaną zaletą pomp ciepła jest także to, że doskonale łączy się z domową instalacją fotowoltaiczną. Ich współpraca sprawia, że energia potrzebna do zasilania pompy powstaje w sposób ekologiczny i na własnych zasadach – za pomocą przydomowych ogniw słonecznych. To rozwiązanie, które przynosi prawdziwą niezależność i umożliwia stworzenie domu, który ma stać się samowystarczalny.

Pompy ciepła to urządzenia, które określane są technologią przyszłości. Umożliwiają wygodne i tanie wykorzystanie mocy natury do ogrzewania naszych domów, nie zanieczyszczając przy tym środowiska i dbając zmniejszenie śladu węglowego. Z pewnością są rozwiązaniem, którym warto się zainteresować – zarówno planując budowę nowego domu, jak i modernizację starszego budynku.