ZADZWOŃ: 42 230 50 60
NAPISZ: kontakt@danenergy.pl

Jaka jest żywotność paneli fotowoltaicznych?

Nie jest tajemnicą, że wszystkie urządzenia po jakimś czasie się zużywają. Nie inaczej jest z panelami słonecznymi – chociaż fotowoltaika jest niesamowicie skutecznym ekologicznym źródłem pozyskiwania energii, to potencjalnych inwestorów interesuje przede wszystkim trwałość instalacji, która pomaga obliczyć potencjalne zyski. Jaka więc jest żywotność paneli fotowoltaicznych? Odpowiedź może Cię zaskoczyć!

Panele słoneczne coraz częściej zastępują lub wspierają tradycyjne źródła pozyskiwania energii w naszych domach. Pozwalają na dużą oszczędność – szczególnie w czasie ogromnych podwyżek cen prądu, których jesteśmy świadkami. Nie bez znaczenia w kontekście opłacalności jest jednak żywotność paneli fotowoltaicznych

Wpływ na nią ma przede wszystkim jakość samych paneli, ale także zastosowana w nich technologia. Samą trwałość dobrej jakości urządzeń szacuje się na przynajmniej kilkadziesiąt lat. Chociaż jest to nowa technologia, to warto wspomnieć, że najstarsze panele – liczące sobie nawet 60 lat – działają do dzisiaj!

Żywotność paneli fotowoltaicznych a wydajność

Jak można określić żywotność paneli fotowoltaicznych? Składa się na nią szereg różnych elementów. Nie chodzi tylko o proste określenie, czy urządzenie działa czy nie działa. Dla inwestorów liczy się także to, czy te są w stanie utrzymać satysfakcjonującą wydajność przez długie lata.

Okazuje się, że panele fotowoltaiczne wyprodukowane przy udziale najnowocześniejszych technologii są w stanie pracować tak samo wydajnie nawet przez 30 lat. Nie są to czcze obietnice – najlepsi producenci dają nawet specjalne gwarancje, w których zobowiązują swoje panele do działania z przynajmniej 80% skutecznością w porównaniu do początkowej sprawności.

Żywotność paneli fotowoltaicznych a ich gwarancja

Obecnie najczęściej spotykaną gwarancją przyznawaną przez producentów na panele fotowoltaiczne jest 15-20 lat. Szacuje się jednak, że wytwarzane obecnie urządzenia bez komplikacji pracować będą nawet 40 lat, przekraczając więc znacznie ten termin. To wyjątkowo dobra informacja dla inwestorów, ponieważ obecnie instalacja fotowoltaiczna zwrócić się już może nawet w ciągu kilku lat, po tym czasie przez całe dziesięciolecia produkując darmową energię ze słońca.

Jak dbać o żywotność paneli fotowoltaicznych?

Czy można zrobić coś, by zadbać o żywotność paneli słonecznych? Oczywiście! Najważniejszy jest wybór odpowiedniego producenta, który oferuje nowoczesne urządzenia wysokiej jakości. Te charakteryzują się odpowiednio wysoką trwałością.

Istotny z punktu widzenia użytkownika jest także odpowiedni montaż realizowany przez wykwalifikowanych specjalistów – to nie tylko sprawi, że panele solarne będą łatwo dostępne (na przykład do konserwacji), ale także pozwoli ograniczyć ryzyko występowania usterek wynikających bezpośrednio z nieprawidłowej instalacji.

W celu przedłużenia żywotności paneli słonecznych koniecznie jest także regularna konserwacja – powierzchnia ogniw powinna być oczyszczona, szczególnie podczas suszy, w czasie której osiadać na urządzeniu mogą związki degradujące konstrukcję. Warto także dbać o odpowiedni przepływ powietrza w okolicach inwertera, ale o to powinna zadbać profesjonalna ekipa montażowa.

Żywotność paneli słonecznych jest więc znacznie większa, niż niektórym się wydaje! To sprawia, że inwestycja w panele fotowoltaiczne w Polsce jest bardzo opłacalna – zwraca się w ciągu kilku lat, przez kolejne dziesięciolecia ciesząc darmową energią wprost ze słońca. To czysty zysk!